Tajemnicze miejsca w Krakowie, które warto zwiedzić

Kraków jest jednym z piękniejszych polskich miast, które skrywa w sobie wiele tajemnic, bogatą historię oraz niepowtarzalny klimat. To właśnie dlatego każdego roku odwiedzają go miliony turystów z całego świata. Jeśli jednak widziałeś już wszystkie najważniejsze zabytki oraz masz za sobą spacer po Rynku Głównym i Kazimierzu, warto wybrać się nieco dalej. Podpowiadamy, które ciekawe miejsca w Krakowie należy odwiedzić, aby poczuć ducha przeszłości oraz delikatny dreszczyk emocji.

Najciekawsze historyczne atrakcje Krakowa

Pobyt w Krakowie to nie tylko idealny moment na zwiedzenie tutejszych zabytków z Wawelem oraz Starym Rynkiem na czele, ale również świetna okazja do zagłębienia się w legendy i historie, jakie skrywają w sobie poszczególne atrakcje. Opowieści te przekazywane z ust do ust przetrwały do dziś.

Smok Wawelski

Smok Wawelski to jeden z najważniejszych symboli Krakowa. Zgodnie z legendą autorstwa Wincentego Kadłubka mieszkał on w jaskini u podnóża Wawelu, nazywanej Smoczą Jamą. Smok przez lata budził postrach u mieszkańców, a wielu śmiałków pragnących go pokonać, nigdy nie wracało z pola bitwy. Bestię udało się dopiero przechytrzyć podstępem, podając mu zamiast bydlęcia, skóry wypchane zapaloną siarką. U podłoża tej legendy leży jednak smutna historia bratobójstwa, kiedy to młodszy syn obecnego władcy Polski – Grakcha, zabił starszego, aby stać się prawowitym następcą tronu. Do dziś jednak legenda o smoku jest popularną historią, której chętnie słuchają turyści oraz dzieci. Opowieść ta doczekała się nawet pomnika Smoka Wawelskiego, który stoi na straży swojej jaskini i zionie prawdziwym ogniem, co stanowi popularną i ciekawą atrakcję turystyczną.

tajemnicze miejsca w krakowie - pomnik smoka Wawelskiego

Czakram wawelski

Tajemnicze i ciekawe miejsca w Krakowie często owiane są wieloma niedomówieniami, a na istnienie energii czakramu na Wawelu powstało kilka teorii z pogranicza okultyzmu. Ich zwolennicy, podążając za wierzeniami Hindusów i Celtów umiejscawiają magiczne miejsce w okolicach kaplicy św. Gereona, która pochodzi z XI wieku. Domniemana energia w pobliżu dziedzińca Zamku Królewskiego przybiera postać wirującego, czteroramiennego krzyża, dodającego energii oraz harmonii życiu ludzkiemu. Czakram wawelski ma budzić w nas potencjał do kreatywnego myślenia oraz nadawać pozytywnej energii twórczej.

Zachęcamy do zwiedzania Wawelu oraz poszukiwania mocy tutejszego czakramu, który nie jest zjawiskiem stałym, a jego występowanie uzależnione jest podobno od faz i aktywności księżyca. Ludzie o mocno rozwiniętej duchowości podświadomie odnajdują tutaj tajemnicze wibracje, które nadają im energii do działania. Może warto więc jej poszukać?

Co zwiedzić w Krakowie - opactwo benedyktynów tynieckich

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu z widokiem na Wisłę

Do 1973 roku Tyniec był jedną z podkrakowskich wsi, którą na swoją siedzibę obrali sobie ojcowie benedyktyni. Z czasem miejscowość została włączona do obszaru terytorialnego Krakowa. Od 1044 roku mieści się tutaj klasztor benedyktynów, który stanowi największy oraz najbogatszy ośrodek tego typu w Polsce. Klasztor usytuowany jest na prawym brzegu Wisły, skąd rozciągają się malownicze widoki na rzekę.

Zwiedzanie wzgórza tynieckiego to niezwykła wędrówka w czasie oraz przestrzeni. Turyści mają okazję poznać świat i zwyczaje współczesnych i dawnych mnichów. Ich otwartość na upływający tu czas można zauważyć po romańskich fundamentach, gotyckich murach, barokowym wyposażeniu wnętrza, romantycznymi pozostałościami ruin oraz współczesnym betonie.

Podziemne muzeum

Spacer na Rynku Głównym w Krakowie to obowiązek każdego turysty, jednak przechodząc między kościołem Mariackim a Sukiennicami, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że pod ziemią znajduje się Muzeum Krakowa. Podziemny szlak turystyczny o powierzchni 4000 m2 został otwarty w 2010 roku i pozwala odkryć bogatą historię miasta oraz jego powiązania z najważniejszymi średniowiecznymi ośrodkami handlu i kultury w Europie. Zwiedzanie muzeum ze świadomością, że nad naszymi głowami tętni życie rynku, sprawia wiele satysfakcji oraz wywołuje dreszczyk emocji.

ciekawe miejsca w Krakowie - podziemia rynku

Schrony w Nowej Hucie

W jednej z robotniczych dzielnic Krakowa – Nowej Hucie, od niedawna można poznać sekrety „podziemnego miasta”. Schrony przeciwlotnicze zaczęto budować tutaj w drugiej połowie lat 50. Ich głównym zadaniem miało być zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom w okresie Zimnej Wojny. W latach 1953-1960 podobnych schronów powstało ponad 250. Mimo że od ich budowy nie upłynęło wiele czasu, to wokół tematu powstało już wiele legend oraz pomówień. Część tutejszych mieszkańców schrony określa jako przeciwatomowe. Zdaniem specjalistów oraz tutejszych przewodników stwierdzenie to jednak znacznie mija się z prawdą. Tutejszą legendą są również opowieści o osobach, które zwiedziły podziemne korytarze, wychodząc z nich po drugiej stronie dzielnicy. W rzeczywistości jednak schrony nie są aż tak rozbudowane, jednak wciąż roztaczają wokół siebie atmosferę tajemniczości.

Synagoga Chewra Tehilim

Dawny dom modlitwy Chewra Tehilim usytuowany jest na ulicy Meiselsa 18 w Krakowie. Budynek został wzniesiony w 1896 roku na planie czworoboku z elementami neoromańskimi. Duże półkoliste okna oraz prosta bryła pozwoliły na usytuowanie tutaj w przeszłości domu modlitewnego. Budynek przez wiele lat gościł w swoich wnętrzach Zespół Pieśni i Tańca, a aktualnie znajduje się tutaj kawiarnia, co budzi wiele kontrowersji wśród ludności pochodzenia żydowskiego.

W roku 2008 na ścianach synagogi odkryto liczne malowidła, przedstawiające motywy biblijne oraz roślinne, które do dziś można oglądać, odwiedzając to miejsce. W środku czuć wyjątkowy klimat oraz ducha czasu.

Muzeum Bursztynu

Bursztyn większości z nas kojarzy się z polskim wybrzeżem. Tymczasem okazuje się, że Kraków tuż po Gdańsku jest kojarzony z tym przepięknym kamieniem. Muzeum Bursztynu zlokalizowane jest w centrum Krakowa i można w nim podziwiać setki eksponatów z naturalnego bursztynu. W miejscu tym można zapoznać się z etapami powstawania kamienia i historią jego obróbki, a także zbadać autentyczność posiadanych kamieni. Odwiedzający muzeum zgodnie potwierdzają, że nie ma w tym nic dziwnego, że bursztyn uważany jest za najpiękniejszy kamień na świecie.

Czytaj także: Weekend w Krakowie – co warto zobaczyć

Ciekawe miejsca w Krakowie: kopce i tereny zielone

Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego

Ciekawe miejsca w Krakowie to jednak nie tylko architektura. Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego powstał w 1783 roku jako pierwszy tego typu obiekt w Polsce. Miejsce to odgrywa dużą rolę w świecie nauki, edukacji oraz kultury, a także pozwala czerpać inspirację artystyczną. Dzięki temu każdego roku jest odwiedzane przez tysiące mieszkańców Krakowa, pragnących uciec na moment od zgiełku miasta oraz turystów. W ogrodzie poza piękną przyrodą zwiedzić można również muzeum z najstarszą polską kolekcją botaniczną. Podziwianie eksponatów w stylowych wnętrzach to niezapomniane wrażenia dla wszystkich odwiedzających.

Noc Kupały na Kopcu Kraka

Noc Kupały to słowiańskie święto związane z letnim przesileniem słońca, które co roku obchodzone jest w czasie najkrótszej nocy w roku. Tradycyjnie święto przypada około 21-22 czerwca. W Krakowie nie mogło zabraknąć obchodów związanych z tym słowiańskim zwyczajem. Pod Kopcem Kraka organizowane są ogniska i śpiewy, a uczestniczące w nich osoby obowiązkowo muszą być ubrane w białe stroje oraz wianki z kwiatów, które w kamieniołomie Liban puszczane są na wodzie. Poznanie zwyczajów dawnych Słowian to nie tylko ekscytujące przeżycie, ale również świetna okazja do powitania lata.

Kopiec Kościuszki i Piłsudskiego

Kraków jest również rekordzistą pod względem istniejących tu kopców miejskich. W mieście znajduje się ich aż pięć, jednak za najsłynniejszy uznawany jest kopiec Tadeusza Kościuszki, znajdujący się na najwyższym wzniesieniu wzgórza św. Bronisławy w dzielnicy Zwierzyniec. Kopiec mierzy 34,1 metra wysokości, a prace nad jego usypaniem zakończyły się w 1823 roku. Podczas usypywania wykorzystano ziemię z pól bitewnych Powstania Kościuszkowskiego oraz amerykańskiej wojny niepodległościowej.

Największym kopcem krakowskim jest z kolei kopiec Józefa Piłsudskiego (nazywany też Niepodległości) usypany na szczycie Sowińca w Lesie Wolskim. Kopiec ma wysokość 35 metrów, a pracę nad jego tworzeniem zakończono w 1937 roku.

Zoo, Las Wolski

Las Wolski to jeden z największych terenów zielonych Krakowa. Nie dziwi więc fakt, że pełni główną funkcję rekreacyjną dla jego mieszkańców. Zróżnicowana rzeźba terenu i liczne gatunki zwierząt sprawiają, że jest to miejsce przyjazne dla spacerów oraz ruchu na świeżym powietrzu. To właśnie tutaj na Wzgórzu Pustelnik znajduje się miejskie Zoo, założone w 1929 roku.

ciekawe miejsca w Krakowie - kopiec Kościuszki

Zakrzówek, Skałki Twardowskiego

Zalew w Zakrzówku powstał w 1990 roku po zalaniu starego kamieniołomu wapienia. To właśnie tutaj w czasach II wojny światowej pracował Karol Wojtyła. Zalew składa się z dwóch zbiorników wodnych pokaźnych rozmiarów o lazurowym kolorze, połączonych przesmykiem. Aktualnie jest jednym z ulubionych miejsc wypoczynku mieszkańców, jednak jego teren jest ogrodzony i znajduje się tu baza nurkowa. Kąpiel w tym miejscu jest zabroniona ze względu na wysokie ryzyko utonięcia.

Kilka kroków dalej znajdują się natomiast Skałki Twardowskiego, które stały się jednym z miejsc do wypoczynku mieszkańców Krakowa. Na ich terenie spotkamy kilka dróg wspinaczkowych, a całość jest elementem Bramy Krakowskiej, leżącej między Kotlinami Oświęcimską i Sandomierską.

Kamieniołom Liban

W drodze na słynny Kopiec Krakusa na Podgórzu można dostrzec olbrzymie wyrobisko kamieniołomu Liban z pozostałościami zabudowy przemysłowej. W latach 1942-1944 istniał tutaj karny obóz pracy utworzony przez Niemców na obszarze przedsiębiorstwa Krakowskie Wapienniki i Kamieniołomy Ska Akc. Pracowało tu w bardzo trudnych warunkach przeszło 2 tys. Polaków i Ukraińców, spośród których wielu zginęło.

Teren kamieniołomu został wykorzystany w 1993 roku jako plan zdjęciowy do filmu Lista Schindlera Stevena Spielberga. Do dziś można spotkać tu liczne elementy scenografii, ponieważ teren pozostał niezagospodarowany.

Sprawdź również: Festiwale w Krakowie: wydarzenia kulturalne warte uwagi

-10% przy rezerwacji na naszej stronie

Rezerwacja online
Zobacz wszystkie oferty