EU

Weekend w Krakowie – lista miejsc i atrakcji, które trzeba zobaczyć

weekend w Krakowie

Kraków to jedno z najpopularniejszych polskich miast, które co roku odwiedzają miliony turystów z całego świata. Miasto może pochwalić się wyjątkową atmosferą, wiekową tradycją oraz zabytkami, których nie spotkamy w żadnym innym miejscu na świecie. Nic więc dziwnego, że weekend w Krakowie postanawia spędzić tak wielu turystów!

Spis treści:

Pomysły na weekend w Krakowie

Dogłębne poznanie Krakowa wymaga poświęcenia dużej ilości czasu. Weekendowy wyjazd jest jednak świetną okazją do zwiedzenia najważniejszych zabytków oraz poczucia wyjątkowego klimatu miasta. Podpowiadamy, co warto zobaczyć w Krakowie podczas kilkudniowej wizyty.

Katedra i Zamek Królewski na Wawelu

Punktem obowiązkowym na mapie miasta jest Katedra i Zamek Królewski na Wawelu, które są wizytówką Krakowa, usytuowaną na lewym brzegu Wisły. Zamek Królewski przez wieki był siedzibą królów polskich. W związku z licznymi pożarami, przemarszami obcych wojsk oraz grabieżami, obiekt był wielokrotnie rozbudowywany oraz odnawiany. To właśnie z tego powodu przeplata się tu wiele stylów architektonicznych oraz dzieła sztuki pochodzące z kilku epok. Odwiedzając Zamek Królewski, będziesz miał okazję zobaczyć prywatne apartamenty królewskie oraz reprezentacyjne komnaty królewskie wyposażone w eksponaty wchodzące w skład Państwowych Zbiorów Sztuki. Atrakcją zamku jest również stara zbrojownia oraz Skarbiec Koronny, w którym można podziwiać pamiątki pozostałe po dynastiach królów polskich.

co warto zobaczyć - Katedra w Krakowie -

Będąc na Wawelu, nie sposób nie przyjrzeć się z bliska tutejszej Katedrze, która wraz z Zamkiem Królewskim tworzy ogromny, zabytkowy kompleks. Do dyspozycji odwiedzających oddano muzeum będące zbiorem pamiątek królewskich, przedmiotów kultu religijnego, darów duchowieństwa i możnowładców oraz pamiątek związanych z papieżem Janem Pawłem II.

Natomiast w północnej części Katedry znajdziesz Wieżę Zygmuntowską ze słynnym Dzwonem Zygmuntem, ufundowanym w 1520 roku przez Zygmunta I Starego. Obecnie dźwięk dzwonu można usłyszeć jedynie w najważniejsze święta i uroczystości kościelne oraz narodowe. W podziemiach katedry dla zwiedzających udostępniono także Groby Królewskie oraz grób pary prezydenckiej Lecha i Marii Kaczyńskich, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem w dniu 10 kwietnia 2010 roku.

U podnóża wzgórza wawelskiego w Krakowie znajduje się również jaskinia krasowa zwana Smoczą Jamą, z którą powiązana jest znana każdemu Polakowi legenda o Smoku Wawelskim. W 1972 roku przed jej wejściem ustawiono rzeźbę Smoka Wawelskiego autorstwa Bronisława Chromego, która zieje prawdziwym ogniem. Przechadzając się po wzgórzu wawelskim, warto również przyjrzeć się trzem ocalałym zabytkowym basztom obronnym: Złodziejskiej, Senatorskiej oraz Sandomierskiej.

atrakcje w Krakowie - Zamek królewski

Rynek Główny w Krakowie

Liczne atrakcje turystyczne w Krakowie zlokalizowane są w obrębie Rynku Głównego, którego historia sięga aż XIII wieku. Rynek krakowski jest jednym z największych rynków w Europie, który otoczony jest licznymi kamienicami, kościołami i pałacami o kilkusetletniej historii. Obszar rynku został wytyczony dokładnie w 1257 roku u zbiegu 11 ulic i posiada regularny, kwadratowy kształt. Ciekawostką jest znajdujące się pod wschodnią płytą rynku podziemne Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, które warto odwiedzić podczas pobytu w mieście.

Od północno-wschodniego narożnika rynku biegnie ulica Floriańska, będąca elementem Drogi Królewskiej, określanej jako główny trakt komunikacyjny, wiodący na Wawel. Na ulicy tej spotkamy wiele zabytkowych kamienic, wśród których na szczególną uwagę zasługuje Dom Jana Matejki, w którym słynny artysta urodził się oraz tworzył. Ulica Floriańska finalnie doprowadzi Cię także do średniowiecznej Bramy Floriańskiej, będącej pozostałością po murach miejskich. Przed nią znajduje się także XV-wieczny Barbakan, czyli najbardziej wysunięta na północ część fortyfikacji miejskich. Kilka kroków stąd można podziwiać Pomnik Grunwaldzki postawiony na pamiątkę 500. rocznicy bitwy pod Grunwaldem.

Kraków atrakcje na weekend - Pomnik bitwy pod Grunwaldem

W południowej części rynku – u wylotu ulicy Grodzkiej znajduje się mały, lecz urokliwy kościół Świętego Wojciecha. To właśnie w tym miejscu zgodnie z tradycją swoje kazania głosił sam Św. Wojciech. W części północnej wschodniego bloku przyrynkowego stoi natomiast kolejny symbol Krakowa, czyli kościół Mariacki, który uważany jest za jeden z najważniejszych zabytków i symboli Polski. To właśnie z tutejszej wieży, co godzinę rozbrzmiewa słynny hejnał mariacki, wygrywany przez trębacza.

Na tyłach kościoła Mariackiego znajduje się Mały Rynek, który dawniej pełnił funkcję rynku pomocniczego. Nieopodal świątyni usytuowane są również słynne Sukiennice, znane z licznych kramów, w których aktualnie można zakupić pamiątki z pobytu w Krakowie.

W jednym z rogów Rynku Głównego swój początek ma ulica Grodzka, na której warto zwiedzić kościół św. Piotra i Pawła. Kilkaset metrów dalej znajduje się kościół św. Trójcy, połączony z klasztorem dominikanów. Od ulicy Grodzkiej odchodzi również ulica Franciszkańska, na której znajduje się kompleks sakralny franciszkanów oraz słynne Okno Papieskie, gdzie odbywały się nieformalne spotkania papieża Jana Pawła II z pielgrzymami w czasie jego wizyt w Krakowie.

Przy pl. Św. Ducha warto odwiedzić okazały gmach Teatru im. Juliusza Słowackiego, który powstał w XIX wieku pod nazwą Teatru Miejskiego. Jedno z pierwszych muzeów narodowych, nazwane Muzeum Książąt Czartoryskich zwiedzimy natomiast przy ulicy św. Jana.

weekend w Krakowie - Kościół Świętego Wojciecha

Kazimierz

Weekend w Krakowie to również świetna okazja do zwiedzenia jednej z najpiękniejszych dzielnic Starego Miasta – Kazimierza. Od XIV do XIX wieku był on samodzielnym miastem, w którym znaczną część zajmowała dzielnica żydowska. To właśnie z tego powodu znajdują się tutaj okazałe budynki synagogi Tempel, Kupa i Izaaka oraz zachowany Okrąglak na Placu Nowym, który pełnił funkcję hali targowej.

Na placu Wolnica możesz natomiast zobaczyć Stary Ratusz, pełniący od XIV wieku ważną funkcję dla ówczesnego miasta Kazimierza. Aktualnie w budynku mieści się Muzeum Etnograficzne. Stosunkowo nowym, jednak wyjątkowo interesującym obiektem, jest Muzeum Inżynierii Miejskiej, w którym zwiedzający mają okazję zapoznać się z rozwojem komunikacji miejskiej, gazownictwa, elektrowni, gospodarki komunalnej oraz techniki. Muzeum mieści się w budynku dawnej zajezdni pierwszego wąskotorowego tramwaju elektrycznego.

co zobaczyć w Krakowie - Dzielnica Kazimierz

Podgórze

To kolejna dzielnica Krakowa, która do 1915 roku funkcjonowała jako samodzielne miasto. To właśnie tutaj znajduje się znany Kopiec Krakusa. Do dziś nie ustalono dokładnie, kiedy powstał oraz jaka była jego pierwotna funkcja.

Weekend w Krakowie - Dzielnica Podgórze

Na Rynku Podgórskim znajduje się kościół św. Józefa, który zachwyca swoim neogotyckim stylem. Obiekt nie bez powodu został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego. Wśród tutejszej architektury sakralnej na uwagę zasługuje również najmniejszy kościół w Krakowie pod wezwaniem św. Benedykta, wybudowany w stylu romańsko-gotyckim, który otwierany jest jedynie dwa razy do roku – w dzień św. Benedykta oraz w pierwszy wtorek po Wielkanocy. Będąc na Podgórzu, warto odwiedzić również Stary Cmentarz Podgórski.

Miłośnicy aktywności na świeżym powietrzu powinni odwiedzić także malowniczy Park im. Wojciecha Bednarskiego, powstały w miejscu dawnego kamieniołomu wapieni, gdzie w młodości pracował Karol Wojtyła. Z kolei osobom, które preferują zwiedzanie muzeów, polecamy dawną Fabrykę Schindlera, gdzie mieści się aktualnie Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, a także leżące tuż obok nowoczesne Muzeum Sztuki Współczesnej Mocak, otworzone w 2010 roku. Na zakończenie intensywnego zwiedzania warto udać się do dawnego hotelu Forum, gdzie aktualnie znajduje się klubokawiarnia Forum Przestrzenie. Odbywają się tutaj liczne wydarzenia kulturalne, festiwale oraz koncerty, a miejsce to w okresie letnim tętni życiem.

Jak zorganizować weekend w Krakowie?

Weekend w Krakowie to stosunkowo niewiele czasu na zobaczenie wszystkich najważniejszych atrakcji i zabytków. Jednak, aby cały pobyt przebiegał sprawnie, warto przed wyjazdem zaplanować dokładnie czas oraz stworzyć listę miejsc, które chcemy odwiedzić.

weekend w Krakowie - Ulica Krakowa

Organizację wizyty w Krakowie najlepiej rozpocząć od rezerwacji noclegu. Kraków dysponuje jedną z najlepiej przygotowanych baz turystycznych w Polsce, jednak nocleg warto znaleźć już na kilka tygodni przed planowanym przyjazdem. Dobrą lokalizacją będzie samo centrum lub jego bliskie okolice, co pozwoli na znaczną oszczędność czasu oraz umożliwi dotarcie do wielu miejsc na pieszo. Sprawdź naszą ofertę na nocleg w Krakowie!

Dodatkową oszczędnością czasu będzie również wcześniejszy zakup biletów. Wiele muzeów i zabytków w Krakowie oferuje możliwość nabycia biletu online, dzięki czemu nie tracimy czasu na stanie w długich kolejkach. Rozwiązanie to jest bardzo praktyczne zwłaszcza w sezonie turystycznym, który trwa zazwyczaj od kwietnia do października. Część krakowskich atrakcji wydłuża również w tym okresie czas zwiedzania, aby sprostać dużej liczbie turystów. Przed zwiedzaniem warto jednak zapoznać się z dokładnymi godzinami otwarcia, aby na miejscu nie spotkała nas przykra niespodzianka.

-10% przy rezerwacji na naszej stronie

Rezerwacja online

Zyskaj rabat do 10%

Wybierz daty:

23 Lipca 2020
24 Lipca 2020

Napisz do nas: