Życie kulturalne w Krakowie – poznaj krakowskie teatry

 

Kraków, jako była stolica Polski, wciąż pozostaje niezwykle ważnym punktem na kulturalnej mapie kraju. Rozwijało się tutaj wiele ruchów artystycznych, a historyczne zawiłości – w tym zabory – odcisnęły swoje piętno na sztuce. Dzisiaj Miasto Królów przyciąga zarówno historią jak i życiem kulturalnym. Sprawdź, które teatry w Krakowie warto odwiedzić.

teatr slowackiego w krakowie

Krakowskie życie kulturalne

Sztuka pełni istotną rolę w życiu każdej społeczności. Choć obecnie traktowana jest głównie jako źródło rozrywki oraz artystycznych doznań, kiedyś stanowiła manifestację wolności oraz była odbiciem sytuacji politycznej.

Podczas II wojny światowej działalność teatralna była zakazywana lub całkowicie kontrolowana przez okupanta. Doprowadziło to do wykształcenia się podziemnych grup, które za cel stawiały sobie szerzenie kultury. Trudny czas potęgował kreatywność i determinację. To właśnie w tym okresie pojawiły się jednostki i postacie po dziś znane wszystkim miłośnikom teatru. Przykładem powinien być tutaj Teatr Niezależny, na którego czele stał Tadeusz Kantor – jeden z najwybitniejszych i najszerzej rozpoznawalnych twórców.

Obecnie w Krakowie nie można narzekać na nudę. W mieście odbywają się liczne koncerty, wystawy i festiwale. Doskonale rozwija się również scena teatralna, a sama stolica Małopolski uhonorowuje artystów, przyznając coroczne odznaczenie – Nagrodę Teatralną im. Stanisława Wyspiańskiego.

Polecane teatry w Krakowie

W Krakowie funkcjonuje kilkanaście teatrów repertuarowych. Widzowie mają w czym przebierać, bo bogata oferta obejmuje także przedstawienia lalkowe czy spektakle tańca. Które miejsca kulturalne w Mieście Królów warto odwiedzić? Poznaj polecane krakowskie teatry!

Teatr „Bagatela” im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego

Historia placówki sięga roku 1918. Projektowana była na wzór paryskich teatrów, co tylko podkreśla fakt, że całe przedsięwzięcie mogło pochwalić się dużym rozmachem. Zgodnie z anegdotą, nazwę miał wymyślić wybitny polski twórca – Tadeusz Boy-Żeleński, którego imię od 1972 r. towarzyszy nazwie teatru.

Teatr Bagatela znajduje się na zbiegu ulicy Karmelickiej z Krupniczą, a więc w samym centrum Krakowa. Doskonałe usytuowanie pozwala odwiedzającym Kraków na łatwe połączenie zwiedzania z uczestnictwem w życiu kulturalnym. Grand Ascot Hotel znajdujący się w pobliżu Teatru Bagatela, zapewnia wygodny dostęp do największych atrakcji turystycznych oraz najlepszych scen artystycznych miasta.

Bagatela realizuje ambitne projekty młodych twórców, ale może również pochwalić się dużymi nazwiskami. Na deskach teatru występowali m.in. Tomasz Kot, Magdalena Walach, Urszula Grabowska czy Marek Bogucki.

Teatr im. Juliusz Słowackiego

Położony jest na pl. Świętego Ducha, a więc w sercu Starego Miasta. Obiekt zachwyca już swoją fasadą, ponieważ teatr powstał na miejscu kościoła i utrzymany jest w eklektycznym stylu. Długa historia sprawiła, że miejsce pod koniec lat 80. było zagrożone. Ogromna motywacja oraz pomoc Polonii doprowadziły do generalnej renowacji i remontu.

Teatr Słowackiego to wyjątkowe miejsce, bo może pochwalić się niezwykłym stażem – działa od 1893 r. To także tutaj wystawiane były dzieła największych i najbardziej zasłużonych polskiej kulturze, jak chociażby Stanisława Wyspiańskiego czy Stanisława Ignacego Witkiewicza. Pokazywane były tutaj takie teatralne hity, jak „Chory z urojenia” czy „Zagraj to jeszcze raz, Sam”.

Obecnie w teatrze funkcjonują trzy sceny. Organizowane są także spotkania artystyczne, poświęcone filozofii czy wymianie kulturalnych doświadczeń, np. podczas Krakowskiego Salonu Poezji.

Teatr Ludowy

Tamara Arciuch, Witold Pyrkosz, Franciszek Pieczka czy Jerzy Schejbal – to tylko niektóre z dużych nazwisk, które związane były z krakowskim Teatrem Ludowym. I choć placówka ta jest jedną z młodszych instytucji teatralnych na mapie Krakowa, to na stałe wpisała się w kulturalne życie miasta.

Teatr Ludowy znajduje się w dzielnicy Nowa Huta i zarządza trzema scenami: Dużą Sceną, Sceną Stolarnią i Sceną Pod Ratuszem. W miejscu tym można liczyć na niebanalne reinterpretacje sztuk oraz ciekawe projekty, łączące różne dziedziny artystyczne.

Teatr Nowy

To prywatny teatr założony w 2006 r. przez Piotra Siekluckiego. Miejsce powstało z potrzeby promowania nowych twórców oraz realizacji ważnych społecznie projektów. Wśród celów teatru znalazła się m.in. aktywizacja seniorów czy zachęcanie do tworzenia młodych, ambitnych artystów.

Teatr Nowy mieści się obecnie przy ul. Krakowskiej. Na jego deskach występowali m.in. Daniel Olbrychski, Andrzej Grabowski i Piotr Cyrwus.

-10% przy rezerwacji na naszej stronie

Rezerwacja online
Zobacz wszystkie oferty