EU

Podpowiadamy: jak poruszać się po Krakowie?

Stolica Małopolski zachwyca bogactwem miejsc wyjątkowych pod względem historycznym, architektonicznym czy rozrywkowym. Na szczęście moc atrakcji idzie w „Mieście Królów” w parze z dogodnym i sprawnie działającym systemem transportu. Odwiedzający Kraków mają do dyspozycji dworce kolejowe i autobusowe, lotnisko, rozbudowaną komunikację miejską oraz taksówki. W naszym poradniku podpowiadamy, jak wygodnie poruszać się po mieście, oraz jak szybko i bez przeszkód dotrzeć do jego najpopularniejszych punktów.

rynek - kraków

Jak poruszać się po Krakowie?

Najprostszą, ale także najwygodniejszą i najtańszą opcją poruszania się po Krakowie, jest korzystanie z komunikacji miejskiej. Dobre skomunikowanie Krakowa sprawia, że tramwaje i autobusy w zupełności wystarczą do szybkiego przemieszczania się po mieście w celach turystycznych czy biznesowych. Do dyspozycji turystów i mieszkańców pozostaje ponad 160 linii autobusowych i blisko 30 linii tramwajowych.

Komunikacja miejska

W przypadku korzystania z komunikacji miejskiej należy przede wszystkim zwrócić uwagę na strefę, w jakiej będziemy się poruszać. W ofercie biletowej wyszczególnione zostały:

Strefa I – pierwsza opcja obejmuje teren z największymi atrakcjami oraz samo serce miasta, dlatego zadowoli tych, którzy pragną skupić się na tym, co dla Krakowa najbardziej charakterystyczne.

Strefa I + II Aglomeracja – ten wariant pozwala na dotarcie komunikacją miejską do bardziej oddalonych od centrum punktów, m.in. Wieliczki czy Lotniska Balice.

Możliwy jest zakup biletów normalnych lub ulgowych, a do darmowych przejazdów upoważnione są np. osoby po 70 roku życia. W przypadku pakietu ulgowego należy jednak pamiętać o posiadaniu przy sobie dokumentu, uprawniającego do zniżki. Miasto wychodzi naprzeciwko oczekiwaniom grup i rodzin, oferując bilet dla grupy do 20 osób, wspólny bilet na przejazd komunikacją miejską i pociągami Kolei Małopolskich, a także atrakcyjny bilet weekendowy rodzinny w cenie 16 zł, który obejmuje od 2 do 7 osób. Dostępne są również standardowe bilety czasowe: 20-, 50- i 90-minutowe, jak również doskonale sprawdzające się u podróżnych, bilety 24-, 48- i 72-godzinne oraz 7-dniowe.

Czytaj także: Gdzie jechać na urlop podczas pandemii?

 rowery miejscie - kraków

Bilety komunikacji miejskiej można nabyć w:

  • automatach na przystankach,
  • automatach umieszczonych w autobusach i tramwajach,
  • stacjonarnych punktach sprzedaży,
  • poprzez aplikacje mobilne Małopolskiej Karty Aglomeracyjnej, mPay, moBilet lub SkyCash.

Rowery miejskie

Dla tych, którzy stawiają na aktywny wypoczynek, doskonałą opcją będzie skorzystanie z rowerów miejskich. Sieć Wavelo obejmuje ponad 1500 jednośladów i ponad 160 stacji, przy których można wypożyczyć lub zostawić rower. Żeby móc skorzystać z tego systemu, należy zarejestrować się poprzez stronę internetową lub aplikację mobilną. Otrzymuje się wówczas numer konta oraz PIN, konieczne do zwolnienia blokady roweru. Jednoślady można wypożyczać z opcją abonamentową lub na minuty.

Parkingi dla samochodów osobowych

Uwagę tych, którzy podróżują samochodem, powinna zwrócić informacja, że od poniedziałku do piątku w godzinach od 10:00 do 20:00 w Krakowie obowiązuje strefa płatnego parkowania. Opłaty mają charakter abonamentowy, a w przypadku krótkich postojów, zapłacić można w parkomacie. Pierwsza godzina postoju kosztuje 3 zł. Warto również korzystać z ofert taksówkarzy. Goście Grand Ascot mogą zamówić taksówkę w recepcji hotelowej.

Czytaj także: Gdzie zorganizować urodziny?

Jak dojechać do najpopularniejszych atrakcji?

Komunikacja w Krakowie ułatwia wygodne dotarcie do najważniejszych atrakcji turystycznych miasta. Te skoncentrowane są głównie w obszarze Rynku i Starego Miasta – to na tym obszarze znajdziemy Kościół Mariacki, Sukiennice, Uniwersytet Jagielloński, Kościół Mariacki, Zamek Królewski na Wawelu i Smoczą Jamę.

Dworzec Kraków Główny i Dworzec Autobusowy położone są w bezpośrednim sąsiedztwie. Z tych dwóch punktów komunikacyjnych łatwo można dotrzeć w okolice Rynku na piechotę lub tramwajem. Na tym odcinku kursują m.in. tramwaje linii 70, 3 i 24, a sama podróż powinna zająć około 10 minut. Z obydwu dworców bezpośrednio dojedziemy także do Tauron Areny, będącej miejscem wielu ważnych wydarzeń sportowych i kulturalnych. W tym kierunku jeżdżą tramwaje linii 73, 52 oraz 5. Szacowany czas przejazdu wynosi ok. 15 minut.

-10% przy rezerwacji na naszej stronie

Rezerwacja online
Zobacz wszystkie oferty