EU

Najpopularniejsze cykliczne festiwale w Krakowie

Kraków, ze względu na bogactwo zabytków oraz niepowtarzalny klimat, co roku przyciąga miliony turystów z całego świata. Świetnie przygotowana baza noclegowa oraz szereg atrakcji sprawiają, że miasto wybierają zarówno Polacy, jak i goście z zagranicy. Olbrzymią popularnością cieszą się zabytki z Rynkiem Głównym oraz wzgórzem wawelskim na czele, ale również liczne imprezy kulturalno-rozrywkowe. Imprezy i festiwale w Krakowie to świetna okazja do udanej zabawy oraz zapoznania się z tutejszymi zwyczajami. Na jakie wydarzenia warto się wybrać? Podpowiadamy!

Spis treści:

Baszta w Krakowie

Jakie festiwale odbywają się w Krakowie?

Kraków jest miastem, gdzie przez cały rok odbywają się setki imprez i festiwali o zróżnicowanym zasięgu oraz zakresie tematycznym. Dzięki temu każdy z pewnością znajdzie tutaj coś interesującego dla siebie. Część z organizowanych wydarzeń cieszy się tak dużą popularnością, że pojawiają się cyklicznie oraz każdego roku przyciągają nowych, zainteresowanych daną tematyką gości. Nieszablonowe festiwale wspierają promowanie miasta, niezależnych lub młodych twórców, rozwój wiedzy oraz sztukę. Odbywające się wydarzenia kulturalne każdego roku przyciągają fanów:

  • Muzyki;
  • Filmu;
  • Literatury;
  • Sztuki;
  • Historii i tradycji;
  • Religii;
  • Kulinariów.

Znajdą więc tutaj coś dla siebie zarówno miłośnicy sztuk pięknych, muzyki, teatru, jak i filmów, ale również smakosze i entuzjaści polskich tradycji.

Popularne festiwale cykliczne w Krakowie

Stolica Małopolski może poszczycić się organizacją wielu festiwali cyklicznych, promujących kulturę, historię oraz tradycję Polski i regionu. Znaczna część wydarzeń ma również charakter międzynarodowy.

Festiwale muzyczne

Festiwal Muzyki Filmowej w Krakowie to jeden z ważniejszych festiwali branżowych, organizowany przez Krakowskie Biuro Festiwalowe i RMF Classic. Wydarzenie łączy w sobie muzykę w wyjątkowych aranżacjach, wykonywaną przez najlepszych muzyków oraz sztukę filmową. Wszystkie prezentowane dzieła audiowizualne wyróżniają się znaczną śmiałością produkcyjną, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższej jakości prezentowanych dzieł. Co roku do Krakowa przybywają wybitni twórcy oraz kompozytorzy, a także elita świata muzyki, kultury i filmu. Na festiwalu często mają również swoje premiery najnowsze dzieła muzyki filmowej, co dla uczestników stanowi niepowtarzalną szansę do zapoznania się z nimi jako pierwsi.

Sacrum Profanum to międzynarodowe wydarzenie muzyczne, zaliczane do jednych z ciekawszych w Europie. W corocznym programie można usłyszeć najnowszą muzykę, której głównym celem jest zacieranie granic pomiędzy muzyką współczesną, ponieważ często jest ona uznawana za niezrozumiałą oraz trudną. Festiwal odbywa się od 2003 roku we współpracy z Biurem Festiwalowym Kraków 2000, Filharmonią Krakowską, a także Polskim Wydawnictwem Muzycznym.

gdzie odbywają się festiwale w Krakowie - Zamek w Krakowie

Misteria Paschalia to kolejny festiwal cykliczny, który stał się już na stałe wizytówką Krakowa. Wydarzenie poświęcone jest muzyce renesansu i baroku, związanej z Misterium Paschalnym oraz muzyką Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy. Na festiwalu swoje dzieła prezentują uznani mistrzowie i interpretatorzy muzyki dawnej. Wysoki prestiż tego wydarzenia co roku przyciąga setki melomanów z całego kraju oraz promuje Kraków jako miejsce odbywania się festiwali na najwyższym, światowym poziomie.

Opera Rara to trzytygodniowy festiwal odbywający się corocznie w okresie karnawału. Impreza każdorazowo prezentuje różnorodność opery z okresu czterech stuleci, a także stwarza szansę poznania największych dzieł operowych, rekonstruowanych przez najwybitniejszych przedstawicieli wykonawstwa historycznego. Od 2017 roku na festiwalu prezentowane są również dzieła teatralne z pogranicza semi-opery z piękną scenografią, kostiumami i wybitną grą aktorską.

Wianki to popularne, pełne koloru święto muzyki w Krakowie. Forma festiwalu zaprasza wszystkich uczestników do wielkiego świętowania, dlatego sceny zlokalizowane są w różnych częściach miasta, a każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Znaczna część programu przygotowywana jest wraz z krakowskimi organizacjami oraz klubami, dzięki czemu idea dobrej zabawy dociera do jeszcze szerszego grona odbiorców, nie pomijając także dzieci. Mieszkańcy Krakowa oraz goście mają okazję uczestniczyć w warsztatach muzycznych, nauce plecenia wianków, licznych koncertach oraz spektaklach. Wszystkie wydarzenia mają charakter otwarty i są bezpłatne, dzięki czemu są ogólnie dostępne dla mieszkańców i turystów.

Czytaj również: Weekend w Krakowie. Co warto zobaczyć?

Krakowskie festiwale literackie

Festiwal Conrada to międzynarodowe wydarzenie literackie, organizowane przez Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Fundację Tygodnika Powszechnego. Sam festiwal nie jest poświęcony twórczości Josepha Conrada, jednak stał się on symbolem międzynarodowej komunikacji literackiej. Główną misją organizatorów jest prezentowanie literatury światowej zakorzenionej w wielu kulturach, a także odmiennych doświadczeniach. Spotkania festiwalowe zachęcają do dyskusji i wymiany poglądów, a także są miejscem integracji dla pisarzy, czytelników oraz entuzjastów literatury. W programie wydarzenia znajdziesz liczne debaty i warsztaty, pokazy teatralne i filmowe, koncerty, wystawy oraz spacery literackie.

Festiwal Miłosza to wyjątkowa okazja do spotkań poetów nie tylko z Polski, ale również całej Europy Środkowej. Wydarzenie stawia przed uczestnikami pytanie, gdzie znajduje się poezja we współczesnym świecie, a każdą edycję licznie odwiedzają gwiazdy światowej literatury. Inspiracją do powstania festiwalu były organizowane przez Wisławę Szymborską oraz Czesława Miłosza Krakowskie Spotkania Poetów Wschodu i Zachodu.

Wydarzenia kulturalne w Krakowie

Imprezy kinowe i filmowe

Festiwal Off Camera to jedna z największych imprez filmowych Europy Środkowo-Wschodniej. Wydarzenie skoncentrowane jest na odważnym kinie niezależnym, które przedstawia angażujące historie. W ramach festiwalu organizowany jest konkurs główny, w którym 10 filmów z całego świata rywalizuje o Krakowską Nagrodę Filmową. Zwycięski film otrzymuje wysoką nagrodę pieniężną, a reżyser środki na produkcję kolejnego obrazu filmowego ze zdjęciami w Polsce. W trakcie trwania festiwalu prezentowane jest również wiele filmów pozakonkursowych, z czego część ma charakter premierowy. Można zobaczyć tutaj dzieła wyróżniające się podczas innych festiwali na świecie, a także produkcje nieco starsze, które nie dotarły jeszcze do szerokiego grona odbiorców.

Inne festiwale kulturalne

Jarmark Świętojański to jedna z najpopularniejszych imprez organizowanych w Krakowie. Cieszy się olbrzymią popularnością nie tylko wśród samych mieszkańców Krakowa, ale również licznie przybywających na niego turystów. Impreza organizowana jest w czerwcu na kilka dni przed nocą świętojańską u stóp Wawelu. Charakterystyczny klimat średniowiecznego miasteczka podkreślają płócienne namioty rzemieślnicze i artystyczne, gdzie twórcy nocują, a za dnia prezentują staropolskie tradycje, zwyczaje, rzemiosło oraz tańce. Podczas Jarmarku Świętojańskiego odwiedzający mogą zobaczyć pokazy konne i łucznicze, kramy z jadłem, dawnymi strojami oraz bronią i biżuterią, a także wiele innych sprzętów użytkowych. Z kolei dla dzieci organizatorzy przygotowują specjalne ścieżki edukacyjne oraz scenki rodzajowe, które poprzez zabawę uczą najmłodszych historii oraz tradycji polskiej.

Konkurs Szopek Krakowskich to jeden z najbardziej popularnych miejscowych zwyczajów. Impreza rozpoczyna się tradycyjnie w pierwszy czwartek grudnia, kiedy na stopniach pomnika Adama Mickiewicza pojawiają się twórcy wraz ze swoimi szopkami. Po usłyszeniu hejnału mariackiego barwny korowód przenosi się do siedziby Muzeum Historycznego Miasta Krakowa w Pałacu Krzysztofory. Wszystkie prace prezentowane są na pokonkursowej wystawie, która cieszy się olbrzymią popularnością wśród mieszkańców i turystów. Od 2015 roku organizatorzy wpadli również na pomysł, aby zwycięskie szopki prezentować w witrynach sklepów, restauracji, kawiarni oraz księgarni zlokalizowanych przy Głównym Rynku w Krakowie. Jest to świetna okazja do zorganizowania spaceru w poszukiwaniu małych dzieł sztuki w postaci tradycyjnych, kolorowych szopek.

Szopki i inne festiwale w Krakowie

Krakowskie Zapusty to impreza, która po raz pierwszy odbyła się w 2018 roku, jednak została przyjęta z tak dużym entuzjazmem, że ma zostać na stałe wpisana do kalendarza imprezowego Krakowa. Podczas wydarzenia odbywa się wspólne smażenie chrustu, znanego jako tradycyjny przysmak karnawałowy. Mieszkańcy oraz goście mają także szansę posłuchać tu o historii i tradycjach kulinarnych kawiarni i cukierni, a także skorzystać z ofert słodkości i karnawałowych przekąsek oferowanych przez lokalnych wystawców.

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy od wielu lat organizowany jest w miastach na terenie całej Polski. Jest to sposób na włączenie się w dobroczynne dzieło Jerzego Owsiaka, angażujące Polaków w zbiórki pieniężne na zakup sprzętu dla szpitali i klinik z całego kraju. Nie inaczej jest w Krakowie, gdzie na scenie umiejscowionej na Rynku Głównym, swoje utwory prezentują czołowe polskie gwiazdy oraz krakowskie zespoły muzyczne. Odbywają się tutaj także liczne licytacje wartościowych przedmiotów i kwesty uliczne. Natomiast w godzinach wieczornych organizowane jest tradycyjne „światełko do nieba”.

Lajkonik – tradycyjne harce Konika Zwierzynieckiego to zabawa ludowa, która odbywa się każdego roku w Krakowie, w pierwszy czwartek po święcie Bożego Ciała. Bohaterem wydarzenia jest Lajkonik, czyli brodaty jeździec w pseudoorientalnym stroju, który porusza się na sztucznym koniku, przytwierdzonym do pasa. Zgodnie z tradycją bohater przemierza szlak ze Zwierzyńca na Rynek Główny w Krakowie, w otoczeniu muzyki kapeli i orszaku odzianym w tradycyjne stroje krakowskie i tatarskie. Wydarzenie to zostało wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego i stanowi obowiązkowy punkt programu dla każdego Polaka.

Sprawdź również: Ciekawe miejsca w Krakowie, które warto zwiedzić

-10% przy rezerwacji na naszej stronie

Rezerwacja online

Zyskaj rabat do 10%

Wybierz daty:

23 Lipca 2020
24 Lipca 2020

Napisz do nas: