Gdzie zaparkować w Krakowie? Poradnik dla turystów

Każdy turysta, który wybiera się w podróż do stolicy Małopolski własnym samochodem napotyka jeden podstawowy problem – dostępność wolnych miejsc parkingowych. Gdzie zaparkować w Krakowie w atrakcyjnym punkcie? Przyjrzyjmy się najpopularniejszym lokalizacjom w mieście! Gdzie zaparkować w Krakowie

Strefa płatnego parkowania Kraków

Na wstępie należy wspomnieć o tym, iż ścisłe zabytkowe centrum Krakowa jest objęte strefą ograniczonego ruchu. Oznacza to, iż tylko wybrane pojazdy mają dostęp do Starego Miasta, Plant, Placu na Groblach oraz historycznej części centrum dzielnicy Kazimierz. Turyści, którzy odważą się wjechać w ten rejon swoim samochodem ryzykują wysoki mandat oraz naliczenie punktów karnych.  Warto też pamiętać, że dalsze ulice, które znajdują się w centrum miasta są objęte strefą płatnego parkowania. Kraków uchwalił, iż obszar ten obowiązuje w dni robocze, od poniedziałku do soboty w godzinach od 10.00 do 20.00. Turyści mogą zakupić bilety parkingowe w parkometrach, a także za pomocą aplikacji internetowej. Centrum miasta zostało podzielone na trzy podstrefy, które posiadają różne stawki za godzinę postoju. W podstrefie A kosztuje ona 6 zł, w podstrefie B – 5 zł, a w podstrefie C – 4 zł.

Czytaj także: Jak poruszać się po Krakowie?

Parkingi podziemne i naziemne

Jak widać, znalezienie wolnego miejsca postojowego dla swojego samochodu, które nie znajduje się na obrzeżach miasta, nie jest zbyt prostym zadaniem. Które krakowskie parkingi dla turystów są więc warte uwagi? W centrum Krakowa znajdziemy przede wszystkim dwa podziemne parkingi, które oferują atrakcyjne miejsca postojowe.  Pierwszy z nich zlokalizowany jest pod Gmachem Głównym Muzeum Narodowego i można dostać się do niego bezpośrednio z Alei Adama Mickiewicza. Obiekt ten oferuje 150 miejsc, a jedna godzina to koszt 6 zł. Drugi parking mieści się tuż obok Wawelu, pod Placem na Groblach i oferuje aż 600 miejsc postojowych. W dni powszednie za godzinę zapłacimy 6,5 zł, natomiast w weekendy i święta kwota ta wzrasta do 8,5 zł. Wśród naziemnych parkingów w centrum wyróżnia się parking miejski przy ul. J. Zamoyskiego na Starym Podgórzu. Będzie dobrym wyborem szczególnie dla turystów, którzy chcą zwiedzić Kazimierz.

Sprawdź także: Jak spędzić czas w Krakowie?

Parkingi przy galeriach handlowych

Podczas odwiedzin w stolicy Małopolski warto pamiętać również o płatnych parkingach, które znajdują się przy galeriach handlowych. Szukając w Krakowie parkingów w centrum miasta można skorzystać choćby z miejsc jakie oferuje Galeria Krakowska czy też Galeria Kazimierz. Pierwszy z obiektów udostępnia wewnętrzny parking, który dostępny jest od rana do wieczora, a także zewnętrzny, czynny 24 godziny na dobę. Początkowe 2 godziny kosztują 2 złote, natomiast każda następna rozpoczęta godzina to wydatek 5 zł. Galeria Kazimierz użycza swój parking za darmo w niedzielę, natomiast w ciągu tygodnia po przekroczeniu 2 godzin parkowania musimy liczyć się z opłatą 4 zł za godzinę.

Czytaj również: Wypoczynek w Krakowie

Parkingi hotelowe

Turyści, którzy podróżują do Krakowa na dłuższy czas najprawdopodobniej zatrzymają się w hotelu. Warto zdecydować się więc na obiekt, który udostępnia klientom własne miejsca postojowe. Mając to na uwadze, Grand Ascot oferuje możliwość skorzystania z płatnego parkingu podziemnego dla gości zatrzymujących się w hotelu. To niezwykle wygodne rozwiązanie, które sprawia, że nie muszą oni szukać trudnodostępnych miejsc postojowych i mogą skupić się na zwiedzaniu Krakowa i cieszeniu się swoim pobytem.

-10% przy rezerwacji na naszej stronie

Rezerwacja online
Zobacz wszystkie oferty