7 najciekawszych krakowskich muzeów

Odwiedzając Kraków trudno nie zauważyć, iż miasto to ma niezwykle bogate życie kulturalne, a każda dzielnica wypełniona jest interesującymi instytucjami. Nikogo więc nie zaskoczy to, że stolica Małopolski jest prawdziwym rajem dla turystów, którzy mogą spędzić długie godziny na zwiedzaniu najciekawszych muzeów w Krakowie. 

Muzeum Narodowe – Gmach Główny

Muzeum Narodowe ma wiele oddziałów, które rozsiane są po całym Krakowie, jednak najsłynniejsze zbiory znajdują się w Gmachu Głównym. To właśnie tutaj można przyjrzeć się bogatej kolekcji zabytków wojskowości, rzemiosła artystycznego oraz polskiego malarstwa XX wieku. Szczególną uwagę warto zwrócić na niezwykle interesujące tymczasowe wystawy, które regularnie pojawiają się na parterze Gmachu Głównego.

Muzeum - Zamek Królewski na Wawelu w Krakowie

Zamek Królewski na Wawelu

Zamek Królewski, usytuowany na Wzgórzu Wawelskim, to budowla, którą zna każdy Polak. Kiedyś Wawel gościł najznamienitszych królów Polski, a dzisiaj otwiera swoje wrota dla turystów, którzy mogą doświadczyć tego jak żyli dawni władcy. Zwiedzający mogą podziwiać m.in. reprezentacyjne komnaty królewskie, prywatne apartamenty, zbrojownię, skarbiec koronny, groby królewskie, Smoczą Jamę oraz Muzeum Katedralne.

Czytaj także: Gdzie podziwiać widoki na panoramę Krakowa?

Muzeum Farmacji

Muzeum Farmacji to doskonała propozycja dla wszystkich osób, które chcą doświadczyć tego jak wyglądały warunki pracy dawnych aptekarzy. Zbiory muzeum zawierają m.in. naczynia apteczne, zielniki, podręczniki aptekarskie, meble z niegdysiejszych aptek, surowce lecznicze czy też aptekarskie utensylia. Bogata kolekcja prezentowana jest aż na pięciu kondygnacjach zabytkowej kamienicy i z pewnością należy do muzeów w Krakowie wartych zobaczenia.

Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach

Zlokalizowane na środku Rynku Głównego Sukiennice od lat zachwycają turystów swoją architekturą. Warto jednak pamiętać, że w środku Sukiennic znajduje się jedno z najciekawszych muzeów w Krakowie. Zbiory Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku skupiają się na obrazach i rzeźbach z drugiej połowy XVIII oraz całości XIX wieku, a wśród dzieł można znaleźć prace takich znanych artystów jak Jan Matejko, Władysław Podkowiński, Henryk Siemiradzki, Józef Chełmoński oraz Jacek Malczewski.

Czytaj także: Co to jest workation?

Fabryka Emalia Oskara Schindlera

W zabytkowym budynku Fabryki mieści się stała ekspozycja “Kraków – czas okupacji 1939-1945”, która przedstawia życie polskich i żydowskich mieszkańców Krakowa w czasie niemieckiej okupacji. Muzeum skupia się także na poruszającej historii Oskara Schindlera i polskich Żydów, którzy zostali przez niego uratowani podczas wojny.

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

Wśród muzeów w Krakowie wartych zobaczenia należy wymienić Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Kluczową część zbiorów stanowią dzieła zebrane przez Fundację Kyoto–Kraków, prowadzoną przez Andrzeja Wajdę oraz Krystynę Zachwatowicz-Wajdę. Kolekcja muzeum składa się głównie z japońskiej sztuki współczesnej, która prezentowana jest m.in. w formie grafik, obrazów, fotografii, rysunków oraz plakatów. Istotnym punktem są również zbiory przedstawiające dekoracyjną ceramikę, tradycyjne kimona i maski oraz kostiumy teatru .

Czytaj także: Jak spędzić niezapomniane chwile w centrum Krakowa?

MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie

Lista ciekawych muzeów w Krakowie nie byłaby kompletna bez Muzeum Sztuki Współczesnej. Instytucja ta pojawiła się na kulturalnej mapie w 2010 roku i wprowadziła powiew świeżości w mieście, które jest skupione na sztuce i architekturze minionych wieków. Kolekcja koncentruje się przede wszystkim na pracach polskich i zagranicznych artystów z drugiej połowy XX wieku, a wśród eksponatów znajdują się m.in. dzieła z zakresu konceptualizmu, postmodernizmu, abstrakcji czy też performansu. MOCAK często gości również ciekawe wystawy tymczasowe.

-10% przy rezerwacji na naszej stronie

Rezerwacja online
Zobacz wszystkie oferty