Boże Narodzenie to szczególny czas w roku, dlatego warto spędzić go w równie wyjątkowym miejscu, ot na przykład w sercu Małopolski. Świąteczną magię Krakowa tworzy rodzinna atmosfera, obfitość dekoracji i kolorowych świateł, a to wszystko okraszone melodią kolęd i bogactwem regionalnych przysmaków. To miasto łączące wiele kultur, zwyczajów i tradycji, dlatego bożonarodzeniowa wizyta staje się tutaj nietuzinkowym doznaniem. Poniżej nasz top 5 powodów, dla których Gród pod Wawelem to idealny cel zimowej podróży!
Jarmark Bożonarodzeniowy na Rynku Głównym
Przybywając w okresie świątecznym do Krakowa, nie sposób nie pojawić się w okolicach Rynku Głównego i jednego z najznamienitszych w Europie Jarmarku Bożonarodzeniowego. Wydarzenie to rok rocznie przyciągającego turystów z całego świata, dlatego nie da się ukryć, że jest to argument dla przyjazdu do Grodu Kraka, z którym ciężko się kłócić. Miejsce to zachwyca szczególnie wieczorami, gdzie wśród radosnego gwaru, feerii barw świątecznych dekoracji, świateł (w tym blasku strojniejszej co roku gigantycznej choinki), zapachów regionalnych przysmaków i grzanego wina czuć prawdziwego ducha świąt. Jeżeli wizyta u Świętego Mikołaja na Biegunie Północnym jest dla Ciebie zbyt mroźną alternatywą – na Jarmarku Bożonarodzeniowym w Krakowie znajdziesz jej namiastkę.
Szopki bożonarodzeniowe – punkt obowiązkowy
Szopkarstwo to dumna i wielowiekowa tradycja krakusów, którą doceniono poprzez wpis na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jeżeli szukasz pretekstu, by wybrać się do Krakowa zimową porą – wystawy szopek zarówno z nieruchomymi figurkami tzw. betlejemskich, jak i tych z kukiełkami, to argument przekonujący każdego. Wykonane z dbałością o najdrobniejsze szczegóły, zachwycają kolorystyką, oryginalnymi detalami, ciekawie skomponowanymi kondygnacjami i charakterystycznymi wieżyczkami. Po obejrzeniu konkursu szopek i odwiedzeniu tej żywej koniecznie poszukaj okazji, aby zobaczyć i tradycyjne bożonarodzeniowe jasełka!
Kolędowanie w Bazylice Mariackiej
Śpiewanie kolęd to kolejna, nadal żywa tradycja celebrowana w Krakowie. W okresie okołoświątecznym w kościołach katolickich – w tym w słynnej Bazylice Mariackiej, odbywają się przepiękne koncerty, na których posłuchać można znanych kolęd, urzekających pastorałek i pieśni bożonarodzeniowych. Każde z wydarzeń oferuje niezwykłą oprawę muzyczną, a niesamowite walory akustyczne świątyń, zapewniają niezapomniane przeżycia artystyczne.
Garden of Lights, czyli magiczny Ogród Świateł
Bez względu na to, czy przybywasz na Święta Bożego Narodzenia z dziećmi, czy też w dorosłym gronie, zaskakujący tematyką Ogród Świateł to kolejny punkt zimowych atrakcji Krakowa, który musisz odhaczyć. Przestrzeń parku Ogrodu Doświadczeń im. St. Lema (Aleja Pokoju 68) zapełniają w tym czasie kolorowe świetlne instalacje, które w sezonie 2024/2025 urzekają wystawą Small World. Big Ben, Statua Wolności, a może urocza wieża Eiffla w nietypowej odsłonie? Najsłynniejsze budowle w miniaturowej wersji i bajecznej aranżacji możesz podziwiać od końca października aż do początku marca.
Niezwykłe zwyczaje świąteczne w Małopolsce
Jeżeli nie dla jarmarków, kolęd i innych atrakcji, do Krakowa warto przybyć celem odkrycia lokalnych zwyczajów. Wigilijne ubieranie choinki lub podłaźniczki pod sufitem, bajeczne bańki szklane, dwanaście potraw na wigilii, wieczerza wraz z pierwszą gwiazdką, sianko pod obrusem, miejsce dla niespodziewanego gościa, oddawanie resztek potraw zwierzakom, pasterka o północy (w Krakowie przed i po pasterce rozbrzmiewa bicie Dzwonu Zygmunta), wizyty podłaźników (pierwszych bożonarodzeniowych gości) sypiących owsem na szczęście i na zdrowie, aby się darzyło. Poznanie tych, jak i wielu innych zwyczajów to prawdziwa lekcja niesamowitej historii, jedyna w swoim rodzaju opowieść wigilijna!