EU

Jarmark świąteczny na Rynku w Krakowie i tradycje bożonarodzeniowe w Małopolsce

Końcówka roku, pomimo chłodu, coraz krótszych dni i szarugi, otula wszystkich prawdziwie magiczną aurą. Świąteczny nastrój udziela się każdemu, zewsząd rozbrzmiewają kolędy i piosenki bożonarodzeniowe, ulice rozświetla blask kolorowych światełek, a do życia powracają niezwykłe tradycje. Stolica Małopolski nie pozostaje w tyle, hucznie rozpoczynając świąteczny sezon, jednym z największych w całej Europie – Jarmarkiem Bożonarodzeniowym na krakowskim Rynku. Czym zachwyci Cię Kraków w okresie świątecznym? 

Spis treści:

Jarmark Bożonarodzeniowy Kraków

Kultowy jarmark świąteczny, czyli żywa kartka bożonarodzeniowa Małopolski!

Kochasz klimat świąt i pragniesz celebrować je na długo przed 24 grudnia? A może czujesz się trochę jak Grinch, który nie przepada za Świętami? Jedno jest pewne – odwiedzając Kraków pomiędzy 24 listopada 2023 r. a 1 stycznia 2024 r. zmienisz zdanie lub jeszcze bardziej pokochasz ten cudowny czas w roku. Tradycyjny Jarmark bożonarodzeniowy sprawia bowiem, że świąteczny nastrój staje się zaraźliwy! 

Regionalni rzemieślnicy oraz goście/wystawcy z Włoch, Litwy, Ukrainy, Węgier czy Słowacji tworzą niepowtarzalny klimat wydarzenia. Ich autorskie rękodzieło, tradycyjne smakołyki, grzane wino, biżuteria z drewna i tkanin, ceramika, produkty lniane i z wełny, inspirujące upominki, ale i liczne koncerty, występy chórów i zespołów folklorystycznych, zapach choinek i wiele, wiele innych sprawiają, że przechadzając się pomiędzy straganami nie sposób się nie uśmiechnąć. Nie bez powodu wydarzenie to jest wizytówką miasta i polecają je przewodniki, biura podróży, a nawet magazyn „The Times”!

Boże Narodzenie w Małopolsce – nasze piękne tradycje

Jak każdy inny region Polski, również Kraków i jego okolice mają swoje wyjątkowe tradycje: 

  • Poza wspomnianym Jarmarkiem, szczególnym zwyczajem jest zapoczątkowana w XIX w. tradycja budowania krakowskich szopek. Misterne, bogato zdobione i pełne różnorodnych postaci rękodzieła, które często powstają nawet cały rok, nawiązują do lokalnej architektury, miejskich symboli czy kultury, a konkurs na najpiękniejszą z nich trwa już od 1937 roku! Jak każe tradycja, dzieła zostaną zaprezentowane publiczności w pierwszy czwartek grudnia (w tym roku 7 grudnia 2023 r.) pod pomnikiem Adama Mickiewicza na Rynku, Jeżeli nie zdołasz przybyć dokładnie w dzień prezentacji, szopki zobaczyć możesz na pokonkursowej wystawie w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa.
  • Choinki to bezsprzecznie najpopularniejsza dekoracja świąteczna – w Małopolsce zagościła z początkiem XIX w., jednak w niektórych domach nadal nad stołem wigilijnym pojawia się tzw. podłaźniczka, czyli pięknie udekorowane małe drzewko lub wierzchołek świerku, jodły bądź sosny. Wedle tradycji ma przynieść gospodarzom pomyślność i urodzaj. Obok niej, w domach nierzadko pojawia się również snopek żyta lub owsa, a u krakowiaków kolorowa dekoracja wieszana pod sufitem tzw. pająk. Do szczególnych małopolskich ozdób należą także tradycyjnie zdobione bombki nazywane bańkami
  • Odwiedzając Małopolskę w okresie świątecznym warto przygotować się na niespodziewanych gości, bowiem w odwiedziny wpaść mogą kolędnicy z turoniem

Wyborny, tradycyjny żurek na wigilijnym stole, liczne legendy i opowieści bożonarodzeniowe np. o królach, którzy w noc wigilii wyłaniają się z zaczarowanej komnaty na Wawelu, składanie „imieninowego” wieńca pod pomnikiem wieszcza Adama Mickiewicza, prezenty pod choinką przynoszone przez Mikołaja, Aniołka, Gwiazdkę lub Dzieciątko Jezus (w zależności od rodzinnych tradycji), żywe szopki (szczególnie ta przed kościołem franciszkanów), koncerty kolęd, jasełka – Małopolska każdego urzeknie obfitością wspaniałych obyczajów bożonarodzeniowych. 

Pragniesz poczuć niepowtarzalny klimat Świąt? Wizyta w Krakowie będzie ku temu najlepszym sposobem!

 

-10% przy rezerwacji na naszej stronie

Rezerwacja online

Zyskaj rabat do 10%

Wybierz daty:

23 Lipca 2020
24 Lipca 2020

Napisz do nas: