EU

Atrakcje w Krakowie podczas Bożego Narodzenia. Gdzie warto się wybrać?

Spis treści

Kraków zdecydowanie należy do tych miast, które zimą nabierają jeszcze więcej uroku i potrafią zaczarować przechodniów. Pięknie ozdobione ulice, zaśnieżone Planty, ciekawe wydarzenia i wspólne kolędowanie na Rynku Głównym – co szczególnie zachwyca mieszkańców? Jeśli planujesz odwiedzić Kraków w Boże Narodzenie, co zwiedzić, aby czerpać jak najwięcej z czaru miasta? Podpowiadamy!

Kraków, Boże Narodzenie. Co zobaczyć?

Święta Bożego Narodzenia to nie tylko czas z bliskimi, kolacja w doborowym gronie i pyszne potrawy – to także okazja do tego, aby odpocząć i przeznaczyć swój czas na przyjemności, na które do tej pory nie było czasu. Jedna z możliwości to zwiedzenie wymarzonego miasta – Kraków w Boże Narodzenie jest na tyle czarujący, że zdecydowanie powinien być na szczycie Twojej listy! Jakie miejsca polecamy odwiedzić zimą, szczególnie w okresie świąt, w mieście królów polskich?

Jarmark świąteczny na Rynku Głównym

Świąteczny targ już od ponad 30 lat odbywa się co roku na rynku w Krakowie. Jest pełen zapachu grzanego wina, pierników i pierogów – łączy magię świąt z krakowskimi tradycjami. Jeśli lubisz poczuć gwarną atmosferę zimowego miasta i kupić ręcznie wykonane pamiątki od rzemieślników z całej polski, jarmark na Rynku Głównym jest dla Ciebie!

Kraków Boże Narodzenie

Wspólne kolędowanie

Co roku krakowianie łączą się we wspólnym kolędowaniu przy pomniku Adama Mickiewicza. Wydarzenie ma najczęściej miejsce w drugi dzień świąt (czyli 26 grudnia), ale szczegółów szukaj na stronie miasta chwilę przed świętami. Jeśli lubisz tego typu wydarzenia, może też spodobać Ci się coroczne przedstawienie jasełkowe, które odbywa się również w drugi dzień świąt w Celestacie, czyli jednym z oddziałów Muzeum Krakowa znajdującym się przy ul. Lubicz 16.

Wystawa krakowskich szopek Bożonarodzeniowych

Jeśli marzy Ci się zimowy Kraków, Boże Narodzenie to idealny czas na odwiedzenie miasta. Krakowskie szopki są słynne chyba w całej Polsce – ich historia sięga aż XIX wieku, a dzisiaj są jedną z najbardziej kolorowych tradycji Krakowa. Jaka jest ich geneza? Wszystko zaczęło się ponad dwieście lat temu – ponieważ zimą przerywano prace budowlane, rzemieślnicy (np. murarze czy cieśle) musieli szukać innego zatrudnienia. Aby zarobić, zaczęli budować piękne, duże, kolorowe szopki. Współcześnie tradycję kultywują krakowskie rodziny, rzemieślnicy i artyści. W pierwszy czwartek grudnia szopki są przynoszone na Rynek i ustawione pod pomnikiem Mickiewicza, aby można było je oglądać i podziwiać. W grudniu odbywa się również konkurs, a zwycięskie szopki są wystawiane w Muzeum Krakowa w Pałacu Krzysztofory.

Żywa szopka przy klasztorze Franciszkanów

Czym jeszcze zachwyca zimowy Kraków? W Boże Narodzenie co zwiedzić? Co roku w Wigilię plac przy ul. Franciszkańskiej 4 zmienia się w malutkie krakowskie Betlejem. Co to oznacza? Przez kilka świątecznych dni w żywej szopce będzie można oglądać jasełka, a także podziwiać zwierzęta w otoczeniu Świętej Rodziny. Jeśli przyjdziesz w odpowiednim czasie, być może trafisz też na kolędowanie!

Świąteczny jarmark na Podgórzu

Podgórze to niezwykła dzielnica Krakowa znajdująca się po drugim brzegu Wisły. Na Rynku Podgórskim co roku odbywa się świąteczny jarmark – nie tak duży jak ten na Rynku Głównym, ale równie (a dla niektórych nawet bardziej) urokliwy. Kolorowe światła, bożonarodzeniowe ozdoby, stragany, a nawet postawiona tylko na święta karuzela – to wszystko pod pierzynką ze śniegu będzie na Ciebie czekało w grudniu pod kościołem św. Józefa na Podgórzu.

-10% przy rezerwacji na naszej stronie

Rezerwacja online

Zyskaj rabat do 10%

Wybierz daty:

23 Lipca 2020
24 Lipca 2020

Napisz do nas: