EU

Slow food – co to właściwie oznacza?

Slow food (ang.) – jedzenie w spokoju, powoli, bez pośpiechu i w skupieniu; żywność przygotowywana z naturalnych składników w sposób tradycyjny. Można w skrócie powiedzieć, że to zupełne przeciwieństwo fast food. Ale czy aby na pewno?

Spis treści:

Organizacja Slow Food

Slow Food jest międzynarodową organizacją typu non-profit, która w manifeście określa swój cel jako: „ochrona prawa do smaku”. Organizacja została założona w 1986 przez krytyka kulinarnego Carlo Petriniego we Włoszech jako opór przeciwko rosnącej popularności barów fast food (decyzja o powstaniu zapadła po otworzeniu przez sieć McDonald’s lokalu w zabytkowej części Rzymu). Od początku zajęła się również wspieraniem niewielkich regionalnych producentów żywności – szczególnie żywności oryginalnej, tradycyjnej, produkowanej w sposób niespotykany w innych miejscach na świecie.

Filozofa Slow Food

Zwolennicy filozofii slow food przede wszystkim chcą promować regionalną kulturę oraz zdrowy, a zarazem smaczny i harmonijny styl życia. Propagują różnorodność smaku przy jednoczesnym dbaniu o dobro lokalne, chronią tradycję, chcą być przyjaźni środowisku, a zarazem czerpać z niego jak najwięcej, redukując do minimum spożywanie przetworzonych, wytwarzanych przemysłowo pokarmów.
Ruch Slow Food nie polega na „powolnym przyrządzaniu posiłków” – to spłycenie filozofii i idei. Można zrobić szybko doskonałe danie z uczciwych składników, które również będzie „slowfoodowe”. Zdarza się, że idei Slow Food bardzo bliska jest tzw. żywność street food, w coraz bardziej popularnych food trackach – w tym rozumieniu traktowana jako fast food, czyli szybka, ale uczciwa, uliczna przekąska, która daleka jest od junk food, czyli śmieciowego jedzenia.

Pyszne dania w Restauracji Four

Slow Food w Polsce

Istniejąc praktycznie na całym świecie, w Polsce ruch ten pojawił się od 4 grudnia 2002 roku, w Krakowie. Najważniejsze cele Slow Food w Polsce to realizowanie hasła dotyczącego globalnego i lokalnego systemu żywności: DOBRE CZYSTE UCZCIWE + LOKALNE I SEZONOWE.

Arka Smaku

Z inicjatywy ruchu Slow Food powstała „Arka Smaku”. Jest to internetowy katalog żywności, zbiór produktów zagrożonych, które należą do kultur i tradycji całego świata. Celem Arki jest wyróżnienie produktów umieszczonych na liście i w ten sposób wsparcie ich przetrwania w społecznościach lokalnych. W 2019 roku w Arce Smaku zarejestrowane były 5072 produkty, w tym 52 powiązane z Polską m.in. Kindziuk, Dereniówka, Głąbik Krakowski, Piękny Jaś Z Doliny Dunajca, Oscypek, Miód Pitny, Chleb Prądnicki, Bryndza Podhalańska, Bundz, Żymlok.

Wydarzenia związane ze Slow Food

Jednym z ważnych aspektów Slow Food jest organizowanie wydarzeń związanych z lokalną kuchnią, promujących lokalne, tradycyjne produkt. Do najpopularniejszych wydarzeń kulinarnych należą: Gęsina na Świętego Marcina, organizowana w okolicach 11 listopada w całej Polsce, Czas Dobrego Sera i Wina w Lublinie czy Terra Madre – Slow Food Festival.

Obiad z gesiny w Restauracji Four

Idea Slow Food w Restauracji Four

Szef kuchni Restauracji Four, Tomasz Kowal, uwielbia łączyć nowoczesne techniki gotowania z tradycyjnymi produktami. Jest miłośnikiem i kreatorem zdrowej kuchni z ideą slow food, a każde danie komponuje z niezwykłą pasją. Wie, że produkty, które wybiera są podstawą do tworzenia unikalnych kompozycji smakowych. W ich doborze konsekwentnie stawia na sezonowość, bliską lokalizację upraw, etykę hodowli i przede wszystkim wysoką jakość. Współpracuje z lokalnymi dostawcami, dzięki czemu menu zmienia się wraz z porami roku.
To wszystko w połączeniu z życzliwą obsługą restauracji tworzy wyjątkowe i niezapomniane miejsce, do którego chce się wracać.

Odwiedź naszą restaurację mieszczącą się przy ulicy Szujskiego 4 w Krakowie i pozwól rozpieścić swoje kubki smakowe. Serdecznie zapraszamy!

-10% przy rezerwacji na naszej stronie

Rezerwacja online

Zyskaj rabat do 10%

Wybierz daty:

23 Lipca 2020
24 Lipca 2020

Napisz do nas: