XII edycja akcji „Gęsina na Świętego Marcina” w Restauracji Four

11 listopada to dzień Świętego Marcina, patrona m.in. winiarzy i winogrodników. To święto obchodzone w większości krajów Europy, z którym nierozerwalnie wiążą się tradycje gastronomiczno-winiarskie. W wydaniu polskim przez długie lata kojarzyły się one przede wszystkim z poznańskimi rogalami świętomarcińskimi, ale podobnie jak na Zachodzie, tego dnia już w średniowiecznej Polsce raczono się gęsiną.

Święto gęsiny

Akcja „Gęsina na św. Marcina” została zapoczątkowana w 2009 roku przez prezesa Slow Food Polska, Jacka Szklarka. Na program wydarzenia składają się m.in. konkurs na „Króla Gęsiny”, konkurs na najlepszy przepis na gęsinę, liczne prelekcje i degustacje. Główną atrakcją jest rywalizacja wybitych kucharzy i serwowanie przez najlepsze polskie restauracje specjalnie opracowanych, autorskich dań z gęsią.

Cała akcja przebiega w oparciu o zasady Slow Food, których sednem jest oferowanie naturalnych, wysokojakościowych produktów z poszanowaniem sprawiedliwego handlu. Dla uczestników wydarzenia i wszystkich tych, którzy odwiedzą restauracje biorące udział w evencie oznacza to gastronomię w najlepszym wydaniu.
Debiut akcji jak i kolejne edycje cieszyły się ogromną popularnością i zakończyły się nieoczekiwanym sukcesem.
Wszyscy Ci, którzy pragną skosztować gęsiny przyrządzonej przez wybitnego kucharza, mają ku temu doskonałą okazję. Restauracja Four dołączyła do inicjatywy Slow Food i podczas akcji serwuje wyborne trzy dania z gęsią w roli głównej.

Gęsina na Świętego Marcina

Wino Świętomarcińskie

Wino Świętomarcińskie, czyli polskie młode wino przygotowane z myślą o tradycji jego spożywania ku czci patrona właścicieli winnic, Świętego Marcina.
Od 2019 roku partnerem akcji Gęsina na św. Marcina jest Winnica Turnau. Odmianami tegorocznego młodego wina są Riesling i Seyval Blanc, dwa bardzo eleganckie białe szczepy. Winogrona na Wino Świętomarcińskie zostały zebrane w połowie września. Sami jesteśmy ciekawi, czym nas zaskoczy tegoroczna edycja!
Wina będzie można spróbować w restauracjach uczestniczących w akcji Gęsina na Świętego Marcina, w tym w Restauracji Four.

Gęsina w Restauracji Four

Gęsina to wyjątkowo smaczne, a przede wszystkim zdrowe mięso, które wciąż gości na polskich stołach jedynie od święta.
Mięso z gęsi pozostaje w Polsce niedocenione, mimo że stanowi nasz sztandarowy towar eksportowy – ponad 90% gęsi trafia na rynek niemiecki. Obchody święta niepodległości i dnia św. Marcina stanowią idealny pretekst do tego, by oswoić się z przepisami, w których króluje gęsina.

Tradycyjna polska gęś podawana jest zwykle w połączeniu z pieczonymi jabłkami lub gruszkami. Serwowana w towarzystwie zapiekanych ziemniaków, kaszy gryczanej lub pęczak, aromatycznych przypraw i suszonych śliwek, dostarcza organizmowi wielu cennych witamin, tłuszczy i minerałów. Możliwości podania gęsi i jej podrobów są praktycznie niewyczerpane, dlatego każdy z pewnością znajdzie smak, który przypadnie mu do gustu.

XII edycja programu “Gęsina na św. Marcina” w Restauracji Four

Próba przywrócenia gęsiny na polskie stoły na stałe wpisana jest w założenia programu wielkiego kulinarnego wydarzenia organizowanego przez Slow Food, a tworzonego we współpracy z czołowymi restauratorami na rodzimym rynku.

Do rozpoczęcia akcji menu pozostaje tajemnicą, ale obiecujemy, że tak smacznie i pięknie jeszcze nie było!

Z dumą ogłaszamy, że w tym roku Restauracja Four dołączyła do XII już edycji programu „Gęsina na św. Marcina”, a tym samym stanęła w szranki z ponad 100 najlepszymi polskimi kucharzami o tytuł „Króla Gęsiny 2020/2021”. Jeśli akcja dojdzie w tym roku do skutku (w chwili obecnej nałożone przez rząd restrykcje uniemożliwiają nam przyjmowanie gości), to w naszej restauracji serwowane będą specjalnie skomponowane na tę okazję dania z gęsi. Uczestnicy wydarzenia mogą liczyć na oryginalne przepisy i niebanalne połączenia smakowe. Wyjątkowe menu z pewnością dopieści nawet najbardziej wymagające podniebienia.

-10% przy rezerwacji na naszej stronie

Rezerwacja online
Zobacz wszystkie oferty