EU

Najbardziej nietypowe atrakcje Krakowa

Kraków to nie tylko znane zabytki, które przyciągają tłumy turystów. Miasto ma do zaoferowania o wiele więcej, wystarczy tylko zboczyć z utartych szlaków. Dzięki temu poznamy bardziej nietypowe atrakcje. Poznaj 7 takich miejsc.

Spis treści:

Nietypowe atrakcje Krakowa

Nietypowe miejsca w Krakowie

Synagoga Remu

Synagoga Remu znajduje się na Kazimierzu, czyli dzielnicy żydowskiej. To jedna z najstarszych synagog, w której odbywają się nabożeństwa w tradycyjnych porach. Do synagogi przylega cmentarz. Podziwiać możemy żydowską sztukę sakralną. Sam budynek zbudowany jest w stylu renesansowym z pięknymi barokowymi drzwiami. Ozdobiony jest płaskorzeźbami oraz oryginalnymi świecznikami z wizerunkami biblijnych zwierząt. Na dziedzińcu znajdują się tablice upamiętniające krakowskich Żydów, którzy zginęli podczas II wojny światowej.

Czytaj także: Zabytkowe cmentarze w Krakowie

Dom Jana Matejki

To jedno z najbardziej niezwykłych i nietypowych miejsc w Krakowie. Zwłaszcza jeżeli interesujemy się sztuką. W domu rodzinnym artysty mieści się aktualnie muzeum. Znajdziemy w nim zbiór prac dokumentujący wszystkie okresy twórczości malarza, a także jego listy. Obejrzymy również studio, w jakim pracował. To niezwykła lekcja historii sztuki.

Czytaj także: Zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem – jak zorganizować?

Nowa Huta

Nowa Huta nazywana jest miastem w mieście. Została stworzona na potrzeby komunistycznej propagandy. Duże bloki mieszkalne stanowią relikt czasów PRL. Najbardziej charakterystyczne punkty to:

  • Plac Centralny, który stanowi serce Nowej Huty, to punkt, od którego powinieneś zacząć zwiedzanie.
  • Aleja Róż, miejsce poświęcone Leninowi, którego kiedyś centralnym punktem był jego pomnik,
  • Muzeum PRL, mieści się w dawnym budynku kina Światowid, zobaczysz w nim charakterystyczne eksponaty z czasów komunizmu,
  • Kopiec Wandy, najstarszy w Krakowie z marmurowym orłem na szczycie, który został zaprojektowany przez Jana Matejkę.

Czytaj także: Nowoczesna architektura Krakowa – co warto zobaczyć?

Staw Dąbski

Jeżeli chcesz zobaczyć, jak wygląda w naturalnym ekosystemie szczeżuja wielka (największa wśród małży występujących w Polsce), czy różanka to, miejsce to jest właśnie dla Ciebie. Staw mieści się w dzielnicy Dąbie

Zakrzówek i skałki Twardowskiego

To jedno z najbardziej nietypowych miejsc, które zachwyci każdego. Powstał tam sztuczny zbiornik wodny w dawnym kamieniołomie wapienia. O atrakcyjności miejsca świadczy również jego położenie, bo znajduje się bardzo blisko centrum Krakowa. W letnie dni przyciąga tłumy mieszkańców. W bliskim sąsiedztwie znajdują się skałki Twardowskiego. Legenda głosi, że to właśnie w tym miejscu Pan Twardowski prowadził szkołę magii i czarnoksięstwa. Jest też coś dla fanów muzyki, którzy mogą zrobić sobie tam zdjęcie na tle pomnika Elvisa Presleya.

Kopiec Kościuszki

Miejsce to mieści się na górze św. Bronisławy. Warto odwiedzić, bo ze szczytu kopca rozciąga się panorama na całą Wyżynę Krakowską, Pogórze Wielicki i Kotlinę Sandomierską. Zobaczysz również krakowski Wawel i cały krakowski rynek. Na szczycie mieści się również Muzeum Kościuszkowskie, którego główną atrakcją jest multimedialna interaktywna wystawa poświęcona Tadeuszowi Kościuszce. To z pewnością jedna z nietypowych atrakcji Krakowa.

Czytaj także: Gdzie na spacer w Krakowie? 5 najpiękniejszych tras

Galeria Zdzisława Beksińskiego

Galeria mieści się w Nowohuckim Centrum Kultury. Zbiór obejmuje kilkadziesiąt obrazów z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich. Mroczna atmosfera wystawy, niepokojąca muzyka, całość podkreśla styl artysty. Wszystko to, w połączeniu z charakterystycznym stylem malarza (zdeformowane postaci, postapokaliptyczne wizje świata), gwarantuje jedno z bardziej niezapomnianych przeżyć. Zdecydowanie warto zobaczyć.

-10% przy rezerwacji na naszej stronie

Rezerwacja online

Zyskaj rabat do 10%

Wybierz daty:

23 Lipca 2020
24 Lipca 2020

Napisz do nas: