Nowoczesna architektura Krakowa – co warto zobaczyć?

W Krakowie nie sposób się nudzić. To legendarne miasto tętni życiem przez cały czas i oferuje tak wiele atrakcji, że nie sposób wymienić czy choćby skorzystać z nich wszystkich. Wycieczki śladami przeszłości, relaks na łonie natury, weekendowy obiad w jednej z knajpek znajdujących się w Rynku… A gdyby tak choć raz pozwiedzać Kraków śladami nowoczesnego budownictwa? Sprawdźmy, gdzie warto się udać i co zobaczyć.

Nowoczesna architektura w Krakowie – punkt pierwszy

Naszą podróż po Krakowie rozpocznijmy od Małopolskiego Ogrodu Sztuki. Ten budynek przy ulicy Rajskiej zajął pierwsze miejsce w siódmej edycji konkursu o Nagrodę Województwa Małopolskiego, w kategorii Architektura Użyteczności Publicznej. Dziewiętnastowieczna hala ujeżdżalnia koni uzyskała nowoczesną formę nie tracąc przy tym historycznego charakteru, który doskonale zaadaptował Teatr im. Juliusza Słowackiego. Wielofunkcyjny budynek w kształcie litery T mieści zarówno teatr, jak i multimedialną bibliotekę. Jego “ażurowa” elewacja wpisuje się idealnie w otoczenie, a za szklaną fasadą można zobaczyć odtworzony fragment muru dotychczasowego budynku. Warto zawitać do tego miejsca i zapoznać się z jego ofertą, choćby ze względu na bliskie sąsiedztwo z naszym Hotelem.

Nowoczesna architektura w Krakowie – punkt drugi

Następnym architektonicznym cudem na naszym szlaku jest Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, które usytuowane jest przy ulicy Marii Konopnickiej. Miejsce to łączy w sobie nie tylko dwie kultury polską i japońską, ale także wiele funkcji. Odbywają się  w nim bowiem wystawy muzealne, konferencje, koncerty czy spektakle teatralne. Całość została zaprojektowana tak, by jednocześnie wpisywać się w charakter pobliskiego Wawelu (na zewnątrz), będąc jednocześnie świetnym tłem do przedstawienia japońskiej sztuki czy trendów (wewnątrz). Naszym zdaniem architekci poradzili sobie z tym zadaniem doskonale.

Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha

Nowoczesna architektura w Krakowie – punkt trzeci

Zaraz obok Muzeum Manghha, na mapie nowoczesnej architektury Krakowa plasuje się najnowsze dzieło w postaci Centrum Kongresowego ICE Kraków. Ten wielofunkcyjny obiekt. zlokalizowany nad samiutką Wisłą, to perełka krakowskiej urbanistyki. Centrum Kongresowe skupia trzy główne sale: Audytoryjną, Teatralną i Kameralną, z których ta pierwsza budzi największy podziw i uznanie ze względu na swój metraż: liczby bowiem aż 560 m2, i to w niej można wygodnie rozsiąść się i posłuchać najświetniejszych koncertów. Położenie w samym centrum Krakowa doskonale umożliwia podziwianie tej przeszklonej bryły, która od kilku lat “usługuje” kulturalnym (i nie tylko) wydarzeniom, na światowym poziomie.

Nowoczesna architektura w Krakowie – punkt czwarty

Na planie miasta nie sposób wykreślić szczególnego obiektu architektonicznego, jakim jest Tauron Arena Kraków, który został oddany do użytku w 2014 roku. Ta hala widowiskowo-sportowa, położona przy ul. Lema 7  to jedno chyba największe miejsce, w jakim Kraków może organizować nie tylko koncerty światowych sław, ale także największe wydarzenia sportowe. Maksymalnie widownia może pomieścić ponad 20 000 widzów, dzięki czemu Tauron Arena plasuje się w czołówce największych tego typu budowli w Polsce. Usytuowana w centrum obiektu sala spełnia wymagania odnośnie 18 dyscyplin sportowych i ma predyspozycje do organizacji zawodów rangi mistrzostw świata. Okrągła, nieco spłaszczona konstrukcja przyciąga uwagę, zwłaszcza w momentach, gdy na przelotowym telebimie widnieją hasła nośnych kampanii lub wydarzeń. W wakacje warto się tam udać chociażby po to, by uraczyć się drinkiem lub słoną przekąską dostępnymi w wydzielonych przestrzeniach ogródków na świeżym powietrzu.

Kraków – miasto historii i dobrej kuchni

Jak widać: stary, dobry Kraków to nie tylko historia. Obecnie uwagę (oprócz wyśmienitej kuchni) przyciąga nowoczesna architektura tego miasta – dlatego zapraszamy na niezwykłą podróż szlakiem nowoczesnej architektury Krakowa.

-10% przy rezerwacji na naszej stronie

Rezerwacja online
Zobacz wszystkie oferty