Zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem – jak zorganizować

Wybierasz się do Krakowa na wakacje, ale nie jesteś pewien, jak ułożyć sobie trasę podróży po mieście? A może planujesz zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem, ale nie wiesz, gdzie znaleźć takiego, którego sposób bycia i tempo zwiedzania będą odpowiadały Twoim potrzebom? W tym wpisie przybliżymy Ci najlepsze sposoby na zorganizowanie zwiedzania Krakowa, które pozwolą Ci odkryć cały urok tego miasta. Gdzie zacząć, jakich przewodników wybrać, z jakich atrakcji skorzystać?

przewodnik kraków

Darmowe, płatne, rezerwowane z wyprzedzeniem czy całkowicie spontaniczne?

Na początku warto zdecydować, czy chcesz zaplanować całą wycieczkę z góry, czy zostawić sobie trochę elastyczności na spontaniczne aktywności w międzyczasie. W zależności od tego możesz wybrać różne typy aktywności i różne formy krakowskich przewodników po mieście.

Free walking tours

To popularna od pewnego czasu i niezwykle ciekawa forma wycieczek z przewodnikami. Najczęściej są to wycieczki w swobodnym stylu, które prowadzą osoby z pasją i oryginalnymi pomysłami. Jeśli nie znalazłeś wcześniej przewodnika na swój wyjazd, wystarczy, że sprawdzisz, w jakich godzinach rozpoczynają się wycieczki i dołączysz do jednej z nich. Zazwyczaj swój początek mają na Rynku Głównym w Krakowie, jednak zawsze lepiej sprawdzić takie szczegóły na stronie internetowej takich firm jak Free Walking Tour czy City Walks. Jest to zdecydowanie jedna z lepszych opcji na darmowe zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem.

Atrakcje Airbnb

Aktualnie na platformie Airbnb oprócz noclegów można znaleźć kategorię atrakcje, w której znajdziesz zarówno tak szalone pomysły na wakacje w Krakowie jak “Crazy communism tour”, czyli podróż po Nowej Hucie w trabancie, a także lepienie pierogów, wycieczka po najlepszych food truckach w obrębie Kazimierza czy najciekawszych restauracjach w mieście. Oprócz tego zamówisz tam profesjonalną sesję fotograficzną na ulicach Starego Miasta, a nawet przeróżne zajęcia kulturalne czy zwiedzanie z przewodnikiem po najciekawszych trasach.

Lokalni przewodnicy

W Krakowie znajduje się wiele oficjalnych stowarzyszeń gromadzących lokalnych przewodników z doskonałym wykształceniem, najczęściej historycznym czy pedagogicznym. Tacy przewodnicy oprowadzą Cię po największych atrakcjach turystycznych Krakowa, w tym perłach architektury w obrębie Starego Miasta, takich jak Barbakan, Brama Floriańska, Ratusz, Collegium Maius czy pozostałości murów obronnych.

Przewodnik Kraków – lokalne możliwości

Dla zmotoryzowanych

Dla osób, które nie przepadają za długimi, pieszymi wędrówkami, idealnie sprawdzi się opcja wynajęcia meleksa z obsługą przewodnika czy nagranym scenariuszem wycieczki. Czasami nie trzeba szukać daleko – niejednokrotnie wystarczy nieznacznie oddalić się od samego rynku, by znaleźć wolne pojazdy. Jest to zdecydowanie najgodniejszy przewodnik w Krakowie!

Informacja turystyczna

W punktach informacji turystycznej znajdziesz mapę miasta oraz otrzymasz wskazówki, dokąd warto się udać, a także jakie atrakcje kulturalne akurat mają miejsce w Krakowie. Znajdziesz tu też ulotki z ofertami lokalnych przewodników czy wartych uwagi knajp. Szukaj adresów takich jak: św. Jana 2, Pawia 6 czy punkt na plantach krakowskich (za przejściem podziemnym koło dworca), a nawet już na lotnisku Kraków Airport im. Jana Pawła II.

Wskazówki

  • Nie ograniczaj się do Starego Miasta – zwiedzanie Nowej Huty śladami PRL i skosztowanie lodów na Placu Centralnym może być równie przyjemną opcją! Istnieje wiele wycieczek, w tym takie organizowane przez lokalne muzea czy centra kultury, dzięki którym odkryjesz mniej typowe dzielnice Krakowa.
  • Jeśli chcesz mieć pewność, że znajdziesz przewodników na konkretną trasę po Krakowie w określonym czasie, zarezerwuj taką wycieczkę wcześniej. Jeśli jednak jesteś samodzielnym turystą, lepiej dołącz do utworzonej już grupy – z pewnością będzie to bardziej budżetowa opcja.
  • Możesz skorzystać także z przewodników w obrębie muzeów (zarówno tych tematycznych, jak i galerii sztuki), by wynieść ze zwiedzania jak najwięcej. A zwiedzając miasto, nie zapomnij odwiedzić wszystkie najciekawsze restauracje w Krakowie!

-10% przy rezerwacji na naszej stronie

Rezerwacja online
Zobacz wszystkie oferty