EU

Na co zwrócić uwagę wynajmując samochód?

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na weekendowy wyjazd do Krakowa, dłuższy pobyt, czy będziesz w delegacji, wynajem samochodu to wiele korzyści, dzięki którym podróż będzie bardziej wygodna. To możliwość szybszego dotarcia do miejsc, które są celem naszej podróży, również w te mniej dostępne dla komunikacji miejskiej, to swoboda podróżowania bez rozkładów jazdy, to także dobre rozwiązanie, jeżeli chcemy zwiedzić okolice miasta. Z drugiej strony, należy zwrócić również uwagę na kilka kluczowych kwestii, które wiążą się z wynajmem samochodu, aby uniknąć stresujących sytuacji i cieszyć się podróżą.

na co uważać wynajmując samochód

Jaki jest koszt wynajmu samochodu?

To ile zapłacisz za wynajem auta, zależy od tego, na ile dni go potrzebujesz i jaki to będzie samochód. W zależności od tego, w jakim mieście się znajdujesz, ceny mogą być różne. W samym Krakowie działa kilka wypożyczalni, dlatego zawsze warto porównać oferty. Określ, co jest dla Ciebie ważne, ile osób będzie podróżować, do czego chcesz wykorzystać samochód. Jeżeli planujesz poruszać się tylko po mieście, to może warto wziąć mniejszy samochód, planując dalsze podróże, może lepiej dopłacić za wyższy komfort. Jeżeli zdecydujesz się na wynajem samochodu i szukasz inspiracji na krótkie wycieczki samochodowe, to zachęcamy również do sprawdzenia: Miejsca w okolicach Krakowa, które warto odwiedzić.

Jaki jest stan samochodu?

Ważne jest to, jaki samochód wypożyczamy. Zaletą samochodów nowych jest wbudowana nawigacja GPS, dzięki której łatwiej poruszać się po mieście. Koniecznie, zanim wyjedziesz z wypożyczalni, zrób zdjęcia samochodu. Obejrzyj dokładnie auto i zgłoś pracownikowi ewentualne usterki. Po podpisaniu protokołu odbioru klient przejmuje odpowiedzialność za każdą istniejącą szkodę.

Jaki jest zakres i udział własny w ubezpieczeniu?

W cenę wynajmu jest wliczone tylko obowiązkowe ubezpieczenie OC, dlatego warto wykupić ubezpieczenie dodatkowe, które będzie chronić od kradzieży lub uszkodzenia. Często też umowy zawierają zapis o tzw. udziale własnym w szkodzie. Oznacza to maksymalną kwotę, jaką możemy zostać obciążeni w związku z danym zdarzeniem. Sprawdź, zanim podpiszesz umowę.

Kto odpowiada za uzupełnienie baku?

Wypożyczalnie najczęściej stosują zasadę zwrotu samochodu z taką samą ilością paliwa jak przy odbiorze. Warto to sprawdzić, bo możemy zostać obciążeni dodatkowymi kosztami, jeżeli nie oddamy auta zgodnie z zapisem w umowie. Dodatkowo sprawdź, czy wypożyczalnia narzuca limity kilometrów i czy możesz wypożyczonym samochodem przekroczyć granice Polski.

Czy jest wymagany depozyt?

Wypożyczalnie mogą również pobierać od nas depozyt w formie gotówki lub blokady na karcie kredytowej. W przypadku karty kredytowej zwolnienie blokady może trwać nawet do kilku tygodni. Wtedy nie będziemy mogli korzystać z tych środków.

Jakie mogą być dodatkowe koszty?

Opłaty dodatkowe mogą znacznie zwiększyć koszt całościowy wynajmu samochodu, dlatego przed wynajmem zwróć uwagę na to, ile kosztuje:

  • przekroczenie maksymalnego limitu kilometrów,
  • fotelik dla dziecka,
  • nawigacja GPS,
  • przekroczenie granicy Polski,
  • zwrot auta w innym miejscu niż wypożyczyliśmy,
  • dodatkowy kierowca,
  • konieczność umycia samochodu (koszt myjni).

Gdzie odbiera się i zwraca samochód?

Nie zawsze odbiór samochodu na lotnisku to najlepsza opcja. Może się okazać, że wygodniej będzie, jeżeli wypożyczalnia dostarczy samochód do hotelu, w którym się zatrzymaliśmy. Decydując się na wynajem samochodu w dużym mieście, warto również zadbać o jego bezpieczeństwo. Podstawą jest wynajem odpowiedniego hotelu, który zapewnia parking. O plusach takiego rozwiązania przeczytasz w artykule: Zalety hotelu z parkingiem w Centrum Krakowa.

-10% przy rezerwacji na naszej stronie

Rezerwacja online

Zyskaj rabat do 10%

Wybierz daty:

23 Lipca 2020
24 Lipca 2020

Napisz do nas: