EU

Miejsca w okolicach Krakowa, które warto odwiedzić

Do odwiedzenia Krakowa chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Stolica Małopolski to nie tylko niezwykle ważne historycznie miasto, ale również kopalnia zabytków i dóbr kulturalnych. Planując wyjazd do Krakowa, warto także poświęcić czas na poznanie pobliskich atrakcji turystycznych. Sprawdź, jakie miejsca w okolicy Krakowa trzeba odwiedzić.

Atrakcje Małopolski – co warto zobaczyć?

W samym Krakowie z pewnością nie brak atrakcji. Turyści i mieszkańcy mogą przebierać w pomysłach na spędzenie wolnego czasu. Na szczytach zestawień najpopularniejszych miejsc do zobaczenia przy okazji wizyty w Małopolsce, wciąż pozostaje krakowskie Stare Miasto. Wawel, Sukiennice, Barbakan, Smok Wawelski, Kazimierz, bulwary wiślane, liczne muzea i galerie sztuki – to oczywiste wybory i obowiązkowe pozycje na liście każdego turysty. Okazuje się, że nie mniej bogate są same okolice Krakowa.

Blisko Krakowa można natrafić na prawdziwe perełki przyrodnicze, historyczne czy sakralne. Warto więc przedłużyć wycieczkę do Miasta Królów o te punkty, by na własne oczy poznać bogactwo Małopolski. Grand Ascot to hotel w Krakowie, który stanowi doskonałą bazę wypadową dla zwiedzających region. Położony w samym centrum miasta obiekt zapewnia doskonałe skomunikowanie z najciekawszymi atrakcjami turystycznymi. Jakie ciekawie miejsce w Małopolsce trzeba zatem zobaczyć?

Najciekawsze atrakcje w okolicach Krakowa

Okolice Krakowa zachwycą miłośników przyrody, wielbicieli historii, a nawet amatorów mocnych wrażeń. Prezentujemy listę 6 miejsc, które konieczne musisz zobaczyć, odwiedzając Małopolskę.

Wieliczka

Znajdująca się w odległości zaledwie kilkunastu kilometrów od Krakowa miejscowość, znana jest na całym świecie z Kopalni Soli. Obiekt od wielu lat figuruje na liście światowego Dziedzictwa UNESCO i trudno się temu dziwić. Wieliczka jak magnes przyciąga turystów i okolicznych mieszkańców, którzy na własne oczy pragną zobaczyć bajkowe komnaty wydrążone w solnych skałach, kryształowe groty, kaplice, komory, podziemne jeziora i wodospady oraz zabytkowe szyby i korytarze.

Wieliczka Salt Mine okolice krakowa

Magię i tajemniczość miejsca wzmacnia fakt, że do wglądu turystów pozostaje jedynie 2% solnego labiryntu. Do wyboru odwiedzających jest trasa turystyczna, górnicza oraz mająca znakomite właściwości prozdrowotne, tężnia solankowa. W okolicy obiektu można skorzystać z usług gastronomicznych, jak i zakupić pamiątki.

Energylandia w Zatorze

Rodzinny Park Rozrywki Energylandia w Zatorze to największy tego typu obiekt na terenie Polski. Wesołe Miasteczko położone jest ok. 50 kilometrów od Krakowa i zapewni rozrywkę dla całej rodziny na długie godziny, o czym niech świadczy fakt, że wszystkie atrakcje zajmują aż 35 hektarów.

W Energylandii można znaleźć sceny widowiskowe, karuzele, minicoastery, rollercoastery, część wodną i strefy tematyczne dopasowane do wieku lub zainteresowań. Park dostarczy wrażeń zarówno rodzinom z dziećmi, jak i miłośnikom potężnej dawki adrenaliny. Na miejscu można wybrać się także do restauracji, odwiedzić planetarium lub zwiedzić szwajcarską wioskę.

Opactwo w Tyńcu

W niedalekiej odległości od centrum miasta znajduje się jeden z najstarszych klasztorów w Polsce – opactwo benedyktynów. Na miejscu można podziwiać historyczne zabudowania klasztorne, krużganki, mury obronne oraz renesansowe ogrody.

Opactwo w Tyńcu może przyciągać nie tylko amatorów zabytków sakralnych, ale także miłośników kina. Klasztor pojawił się w kultowym filmie Jerzego Hoffmanna, Ogniem i mieczem. Dodatkowym atutem miejsca jest doskonałe skomunikowanie z Krakowem. Do opactwa łatwo jest się dostać samochodem, komunikacją miejską, rowerem lub tramwajem wodnym.

tyniec opactwo

Kalwaria Zebrzydowska

To obowiązkowy punkt wycieczki wiernych i pielgrzymów z całej Polski. W tym zabytkowym miejscu kultu można podziwiać Cudowny Obraz Maryi oraz wziąć udział w nabożeństwach dróżkowych. Kalwarię warto odwiedzić zwłaszcza w okresie Wielkiego Tygodnia, gdy odgrywane są tam misteria pasyjne.

Ojcowski Park Narodowy

To prawdziwy skarb polskiej natury. Wapienie górnojurajskie, doliny, jary krasowe, zróżnicowana szata roślinna i dzika przyroda – to wszystko czeka na odwiedzających Ojcowski Park Narodowy. Choć jest to najmniejszy park narodowy na terenie Polski, dysponuje kilkoma szlakami turystycznymi i może pochwalić się zachwycającymi jaskiniami czy Kaplicą „Na Wodzie”.

Zamek w Niepołomicach

Zamek nazywany „drugim Wawelem” to obiekt, który powstał z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. Historyczne miejsce jest bez wapienia architektoniczną perełką, która przyciąga wyjątkowym klimatem. Na miejscu można skorzystać z bogatej oferty gastronomicznej oraz odwiedzić muzealne wystawy.

-10% przy rezerwacji na naszej stronie

Rezerwacja online

Zyskaj rabat do 10%

Wybierz daty:

23 Lipca 2020
24 Lipca 2020

Napisz do nas: