EU

Krakowskie potrawy Wielkanocne – co warto spróbować?

Spis treści

Chociaż Wielkanoc jest świętem obchodzonym na terenie całego kraju. Są dania i przysmaki, które znajdziemy w każdym domu w Polsce, np. gęsty żurek z jajkiem i białą kiełbasą, mazurki i lukrowane babki wielkanocne, serniki, kołacze, ćwikłę z chrzanem czy wędzone szynki. Jednak wielkanocna kuchnia to coś więcej, niż wymienione potrawy. Nasza ojczyzna bogata jest w wiele tradycji i smaków, które można znaleźć w różnych zakątkach. W zależności od regionu, gospodarze raczą swoich gości innymi smakołykami. Co innego zjemy na Podkarpaciu lub Podlasiu, a co innego na Śląsku bądź Kaszubach.

Wielkanocne potrawy w Krakowie, czyli co można znaleźć na świątecznym stole

Kuchnia krakowska stanowi mieszankę dawnej kuchni galicyjskiej, mieszają się w niej różne wpływy, m.in. polska, ukraińska, żydowska, węgierska, ormiańska i austriacka. Daje to bogatą różnorodność smaków, którą widać na świątecznym stole.

Jedną z popularnych potraw jest zupa kminowa, która przynosi ukojenie na problemy żołądkowe. W jej skład oprócz kminku wchodzi marchew, pietruszka i seler. Ta prosta zupa, wzbogacona wzbogacona masłem i cukrem palonym, powinna być podawana z grzankami.

Na obiad często podawana jest kaczka po krakowsku. Mięso naciera się solą, pieprzem i majerankiem i odstawia na godzinę lub dwie w chłodne miejsce. Dodajemy piórka cebuli oraz polewamy masłem wymieszanym z miodem. Pieczemy przez dwie godziny, co trzydzieści minut skrapiając wodą, w której moczyły się grzyby. Kaczkę tradycyjnie podajemy z kaszą oraz sosem grzybowym.

Daniem podawanym tradycyjnie na Wielkanoc, ale możliwym również do dostania na krakowskim Kazimierzu, jest maczanka krakowska. Jego nazwa zupełnie nie kojarzy się z tym, czym faktycznie jest. Można powiedzieć, że to polski prekursor hamburgerów. Jest to tak naprawdę bułka maczana w sosie, podawana z musztardą, chrzanem, ogórkiem kiszonym, karmelizowaną cebulą oraz długo pieczonym karczkiem z kminkiem. Potrawa ta znana była już w XVI wieku i legenda głosi, że była ulubionym przysmakiem krakowskich dorożkarzy.

Zapomniane krakowskie potrawy wielkanocne

Na krakowskim stole znajdzie się również miejsce na pasty liptauer. Jej nazwa pochodzi od niemieckiej nazwy regionu Liptów w północnej Słowacji i sięga czasów monarchii austro-węgierskiej. Tradycyjnie podstawą pasty jest bryndza, jednak obecnie często zastępowana jest twarogiem z chudego mleka. Do sera dodaje się masło, korniszony, kapary, kminek, szczypiorek oraz musztardę.

Jeszcze w okresie XIX i XX wieku popularnym przysmakiem wielkanocnym na terenie Krakowa była babka z szafranem. Babka wypiekana z mąki pszennej wzbogacana była szafranem, który nadawał jej specyficzny smak oraz barwę. Dawniej szafran był jedną z najważniejszych przypraw, pomimo wysokiej ceny jaką trzeba było zapłacić. Obecnie babka z szafranem często urozmaicana jest poprzez dodanie skórki pomarańczowej i rodzynek.

Inne potrawy wielkanocne w Krakowie to chociażby sernik krakowski z bakaliami na kruchym spodzie, mamałyga (będąca jednocześnie narodowym daniem w Rumunii) z mąki lub kaszy kukurydzianej oraz głąbik, czyli kwiat z sałaty o wąskich liściach, który je się zazwyczaj po ukiszeniu. Dania świąteczne podawane w Krakowie często potrafią zaskoczyć innych mieszkańców Polski, ale zachęcają do spróbowania kuchni regionalnej i poznania jej korzeni. Wiele tradycyjnych potraw krakowskich zostało już zapomnianych, ale wciąż są osoby, które dbają o dawne zwyczaje i przekazują dalej przepisy na świąteczne przysmaki.

-10% przy rezerwacji na naszej stronie

Rezerwacja online

Zyskaj rabat do 10%

Wybierz daty:

23 Lipca 2020
24 Lipca 2020

Napisz do nas: