EU

Kraków to miasto, w którym nie sposób się nudzić. Każdego dnia odbywają się tutaj dziesiątki wydarzeń, imprez i różnorodnych eventów. Do szczególnie widowiskowych zaliczają się te wywodzące się z tradycji Grodu Kraka i zyskujące już miano kultowych uroczystości odbywające się na Wiśle i w jej okolicach. Na start przedstawiamy kilka z tych organizowanych z największym rozmachem: Wielką Paradę Smoków, Wianki oraz Pochód Lajkonika, czyli nadwiślańskie must see zarówno dla krakowian, jak i gości przybywających pod Wawel!

Wielka Parada Smoków 2024 w nowej odsłonie

Wielka Parada Smoków to bez wątpienia jedyne w swoim rodzaju wydarzenie w stolicy Małopolski, które już od ponad 23 lat przyciąga nad brzeg Wisły tłumy miłośników smoków i nie tylko! Jak dotąd gwoździem programu było wieczorne widowisko z pokazami smoków w magicznej oprawie świetlnej, pirotechnicznej i laserowej przy akompaniamencie muzyki. Niestety na tegorocznym wydarzeniu, które odbędzie się pod hasłem “Smoki bajek, baśni i powieści” zabraknie tego punktu. Parada smoków zmieni przy tym także swoją nazwę na „Widowisko na Wiśle – WIANKI”, a organizacją zajmie się Krakowskie Biuro Festiwalowe, które przejęło pałeczkę po Teatrze Groteska.

W ramach nowego programu imprezy pozostaje wiele tradycyjnych już eventów w tym rodzinny piknik na Bulwarach Wiślanych, konkurs na najpiękniejszego smoka oraz barwny pochód kolorowych stworów autorstwa młodych twórców i ich opiekunów, który przemierzy ulice Starego Miasta. Smocza parada w nowej odsłonie ma połączyć różnorodność kulturalną Krakowa, dlatego zdecydowanie warto będzie zobaczyć czym tym razem zaskoczą nas ogniste stwory! Organizatorzy zapraszają w dniach 8-9 czerwca 2024!

Legendy Krakowskie

Wianki 2024 w Krakowie

Wianki to kolejna impreza, której epicentrum znajduje się tuż na brzegiem Wisły, na malowniczych Bulwarach Wiślanych. Pamiętajmy jednak, że z towarzyszących jej atrakcji można skorzystać także w innych zakątkach miasta. Tegoroczne wydarzenie odbędzie się 22-23 czerwca przez co w porównaniu do roku ubiegłego, potrwa aż dzień dłużej! Jako najstarsza krakowska tradycja, wianki wywodzą się z obrzędów letniego przesilenia słońca z czasów pogańskich. Ich świętowanie polega na zabawie przy ogniskach, muzykowaniu i celebracji najkrótszej nocy w roku – 24 czerwca.

Wśród czołowych atrakcji Wianków znajdziemy konkurs na najpiękniejszy wianek, warsztaty zaplatania wianków i niesamowite koncerty muzyczne, na których w poprzednich edycjach mogliśmy podziwiać liczne gwiazdy zarówno z Polski, jak i zza granicy, w tym Budkę Suflera, Lenny’ego Kravitza, Wyclef Jean, Alphaville czy Kayah i Marylę Rodowicz. Grono artystów mających wystąpić w czerwcu nie jest jeszcze znane, ale już teraz warto zarezerwować sobie czas w kalendarzu!

Pochód Lajkonika – tradycja, której nie sposób się oprzeć!

Miłośnicy nietuzinkowych wydarzeń nie mogą opuścić również kolejnego wydarzenia, które wiedzie tłumy widzów przez liczne zakątki Krakowa – szczególnie nad brzegiem Wisły. Raz w roku, w oktawie Bożego Ciała (od wieków świętowanie przypada na pierwszy czwartek po święcie Bożego Ciała), Gród Kraka nawiedza bowiem tatarski najeźdźca w barwnym orszaku włóczników i Lajkonikiem (znany również jako Tatarzyn lub konik zwierzyniecki, będący jednym z głównych symboli Krakowa) na czele.

Nadwiślańkie atrakcje

Jak przekazują legendy krakowskie, postać Lajkonika stanowi wspomnienie tatarskiego najazdu na Polskę w 1287 roku, kiedy to podczas procesji Bożego Ciała do mieszkańców grodu dotarła wieść o ataku i grabieżach na przedmieściach Zwierzyńca. Flisacy zwani włóczkami napadli wówczas na śpiących pod miastem Tatarów, przebrali się w ich azjatyckie stroje i wjechali na koniach do miasta demonstrując zwycięstwo nad najeźdźcą. Na pamiątkę tego wydarzenia burmistrz Krakowa zapoczątkował nową tradycję, przez co po dziś dzień możemy podziwiać flisaka przebranego za chana tatarskiego (Lajkonika) paradującego z orszakiem krakowskich włóczków.

Pamiętajcie jednak o ważnym zadaniu! Jeżeli pragniecie zyskać szczęście na cały kolejny rok koniecznie nasłuchujcie dźwięku uderzenia buławy od Lajkonika!

Po kolejną dawkę nadwiślańskich atrakcji, o których warto wiedzieć zapraszamy do części drugiej!

-10% przy rezerwacji na naszej stronie

Rezerwacja online

Zyskaj rabat do 10%

Wybierz daty:

23 Lipca 2020
24 Lipca 2020

Napisz do nas: