EU

Doba hotelowa — co to jest? Ile trwa?

Na stronach internetowych, ulotkach, broszurach oraz ogłoszeniach hoteli, pensjonatów czy apartamentów bardzo często pojawia się pojęcie doba hotelowa. Co to jest? Znajdziesz tam bardzo ważne informacje z perspektywy gościa. W końcu ma to wpływ nie tylko na długość pobytu, ale również na kwotę, jaką zapłacisz za nocleg. Dlatego przekonaj się, ile trwa doba hotelowa i czym właściwie jest.

Spis treści:

Doba hotelowa – co to jest?

Doba hotelowa to po prostu czas, w jakim możesz korzystać ze wszystkich udogodnień, jakie zapewnia dana baza noclegowa. Zawsze znajdziesz w ofercie lub ogłoszeniu informacje na temat rozpoczęcia i zakończenia trwania takiej doby. To właśnie w tym momencie możesz cieszyć się sauną, bufetem czy nawet siłownią, jeśli tylko te atrakcje są wliczone w cenę noclegu.

Zauważ, że doba hotelowa jest dość sztywna, co ma związek z organizacją pracy danej bazy noclegowej, czasem potrzebnym na posprzątanie pokoju oraz uzupełnienia wszelkich braków. Dlatego zawsze trzymaj się godziny, kiedy możesz zameldować się w hotelu lub wymeldować się z niego.

Ile trwa doba hotelowa?

Tak naprawdę nie ma jednej przyjętej zasady, która określałaby, ile trwa doba hotelowa. Dlatego w każdym miejscu mogą być nieco inne reguły oraz godziny, kiedy możesz się zameldować. Zwróć jednak uwagę na to, że zwyczajowo doba hotelowa nie powinna być krótsza niż 20 godzin. Większość hoteli, pensjonatów czy apartamentów stosuje się do tego. Zazwyczaj możesz zająć pokój o 14 lub 15 – to najczęściej stosowany przedział czasowy na zameldowanie się. Jeśli chodzi o moment wymeldowania, to tutaj przedział jest nieco szerszy i obejmuje godziny między 10 a 13.

Jeszcze przed rezerwacją noclegu koniecznie poznaj konkretne zasady, jakie w wybranym miejscu ma doba hotelowa – ile trwa, jak długo jest otwarta recepcja, czy można wcześniej się zameldować itp.

Dlaczego ważna jest doba hotelowa?

Czy wiesz, dlaczego tak rygorystycznie przestrzegana jest doba hotelowa? Przede wszystkim chodzi tu o możliwość przygotowania pokojów do przyjęcia kolejnych gości. Po prostu ten moment między wymeldowaniem się a zameldowaniem nowych osób jest potrzebny na posprzątanie pokoi, uzupełnienie zapasów, zmianę pościeli oraz spełnienie indywidualnych życzeń kolejnych gości. Dotyczy to np. wstawienia dostawki lub dziecięcego łóżeczka, a nawet dodanie antyalergicznej pościeli.

Pamiętaj także o tym, że również na Ciebie ma wpływ doba hotelowa – ile trwa, kiedy się zaczyna i kończy. W końcu przekroczenie tych ram czasowych może skutkować naliczeniem się do rachunku kwoty za kolejną dobę hotelową. W konsekwencji okaże się, że zapłacisz więcej za swój pobyt – nawet wtedy, gdy spóźniłeś się zaledwie o godzinę lub dwie.

Czy czas ten może ulec zmianie?

Wiesz już, dlaczego ważna jest doba hotelowa – co to jest i ile trwa. Zwróć jednak uwagę na to, że wielu hotelarzy jest skłonna spełnić niestandardowe życzenia gości. Najczęściej te prośby dotyczą możliwości szybszego zameldowania się – ze względu na godziny przyjazdu pociągów, przylotów itp. Zazwyczaj takie dopasowanie i większa elastyczność są możliwe, ale większość hotelarzy musi o tym wiedzieć z odpowiednim wyprzedzeniem.

Jeśli jednak ze względu na poprzednich gości nie możesz wcześniej zająć pokoju, to zapytaj się o przechowaniu bagażu do momentu rozpoczęcia doby hotelowej. Dzięki temu rozpoczniesz zwiedzanie bez konieczności niesienia torby czy plecaka.

Jeśli planujesz wyjazd do Krakowa, koniecznie sprawdź ofertę naszych pokoi premium i apartamentów.

-10% przy rezerwacji na naszej stronie

Rezerwacja online

Zyskaj rabat do 10%

Wybierz daty:

23 Lipca 2020
24 Lipca 2020

Napisz do nas: