EU

Zabytkowe kościoły w Krakowie, które warto zwiedzić

Kraków jest bardzo często nazywany miastem kościołów i wcale to powiedzenie nie odbiega od prawdy. W szczególności jeżeli weźmiemy pod uwagę stare miasto. Większość tych kościołów to zabytki, których historia sięga kilkuset lat. Zdecydowana większość dostępna jest do zwiedzania. Poniżej przedstawiamy listę zabytkowych kościołów Krakowa, które warto zwiedzić.

Spis treści:

Zabytkowe kościoły w Krakowie

Zabytkowe kościoły Krakowa – jakie warto zwiedzić?

Bazylika Archikatedralna

Kościół ten to miejsce szczególne, bo mieści się na Wawelu. W katedrze odbywały się koronacje królów Polski, są tam również ich groby. Łącznie spoczywa tam 17 koronowanych głów, a także wybitni mężowie stanu i narodowi wieszcze. Katedra nazywana jest chrobrowską, ponieważ jej budowa rozpoczęła się w roku 1000. Dopiero w późniejszym czasie dobudowano drugą, nazywaną hermanowską. Budowla ma charakter gotycki. Była wielokrotnie rozbudowywana.

Czytaj także: Zwiedzanie Krakowa z przewodnikiem – jak zorganizować?

Kościół Mariacki

Kościoły na starym mieście w Krakowie – jakie odwiedzić? Oczywiście Kościół Mariacki, który nazywany jest bazyliką mniejszą i jest to jedna z najważniejszych świątyń w Krakowie. Mieści się na samym Rynku Głównym, a plac wokół niej nazywany jest mariackim. Kościół powstał w 1221 roku, a następnie został zniszczony podczas tatarskiego najazdu. Obecna budowla powstała na przełomie XiV i XV wieku. Charakteryzuje się gotyckim stylem. Najbardziej rozpoznawalną częścią są dwie wieże o różnej wysokości. To właśnie z jednej z nich grany jest hejnał mariacki codziennie w południe. Sama wieża liczy 82 metry wysokości. W niższej wieży znajduje się dzwonnica z najstarszymi zespołami dzwonów na terenie kraju.

Kościół św. Anny

Kościół św. Anny na samym początku miał drewnianą konstrukcję, która powstała w XIV wieku. Niestety spłonął po kilkudziesięciu latach. A kolejny, który stanął na jego miejscu, został ufundowany przez Władysława Jagiełłę. Przełomowym momentem była decyzja o pochowaniu w nim profesora Akademii Krakowskiej – Jan Kanty. Po jego kanonizacji zaczęło przybywać w to miejsce wielu wiernych, dlatego podjęto decyzję o rozebraniu budowli. W ten sposób powstał nowy budynek. W wieku XVII został ozdobiony późnobarokowym hełmami i ta forma przetrwała do dzisiaj.

Czytaj także: 7 najciekawszych krakowskich muzeów

Bazylika Franciszkanów

Franciszkańska to jedna z bardziej znanych ulic Krakowa. Mieści się tam cały kompleks sakralny wraz z przylegającym do niego Kościołem Św. Franciszka. Wnętrze kościoła to prawdziwe dzieło sztuki. Z ciekawostek w roku 2015 pod posadzką kościoła odkryto katakumby z ok. 20 trumnami. Wnętrze kościoła wraz z witrażami zaprojektował sam Stanisław Wyspiański. Zdecydowanie należy to zobaczyć.

Kościół św. Andrzeja

Kościół św. Andrzeja powstał pod koniec XI wieku i jest to jedna z niewielu zachowanych romańskich budowli. Ma charakter obronny, co jest znakiem rozpoznawczym tamtych czasów. Otoczony był wałem z fosą, która aktualnie została zasypana. Wybudowany został przez benedyktynów.

Kościół św. Piotra i Pawła

Znajduje się tuż obok kościoła św. Andrzeja, dzięki czemu w łatwy sposób porównamy różnice architektoniczne pomiędzy stylem romańskim a barokowym

Kościół św. Piotra i Pawła to pierwsza barokowa świątynia, która została wybudowana przez jezuitów w 1635 roku. Na początku funkcjonował jako cerkiew prawosławna. W kościele zobaczymy wahadło Foucaulta o długości 46,5 metrów. Jest to najdłuższe wahadło w Polsce. W każdy czwartek odbywają się tam pokazy obrazujące ruch obrotowy naszej planety.

Czytaj także: Życie kulturalne w Krakowie – poznaj krakowskie teatry

Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty

To kolejna barokowa bryła na liście krakowskich zabytków. Ostatni remont fasady podkreślił to jeszcze bardziej. W kościele znajduje się obraz Matki Bożej Łaskawej z XIX wieku. Badania archeologiczne mówią o pierwotnym stylu romańskim, jednak był on wielokrotnie przebudowywany. Aktualne należy do sióstr prezentek.

-10% przy rezerwacji na naszej stronie

Rezerwacja online

Zyskaj rabat do 10%

Wybierz daty:

23 Lipca 2020
24 Lipca 2020

Napisz do nas: