Krakowskie parki, czyli gdzie wybrać się na spacer w mieście?

Wypoczynek na łonie natury może wydawać się w mieście niemożliwy. Na pomoc przychodzą jednak starannie zagospodarowane, klimatyczne tereny zielone. Tych na szczęście w grodzie Kraka nie brakuje. Jakie parki warto odwiedzić podczas wizyty w stolicy Małopolski? Sprawdź najładniejsze parki w Krakowie!

Krakowska zieleń

W Krakowie znajduje się około 50 parków. Spora część z nich usytuowana jest blisko największych atrakcji turystycznych miasta. Pozwala to na wygodne połączenie zwiedzania z rekreacją na świeżym powietrzu. Jednak krakowskie parki to nie tylko gratka dla turystów, ale również doskonały punkt spotkań, rodzinnych pikników czy miejsce do uprawiania sportów dla mieszkańców Miasta Królów.
Parki w Krakowie są malownicze i klimatyczne niczym najpopularniejsze tereny zielone w wielkich i światowych stolicach. Ich atutem jest bez wątpienia staranne zagospodarowanie, ale nie bez znaczenia pozostaje także zaangażowanie odwiedzających.
W stolicy Małopolski od kilku lat z sukcesem realizowany jest projekt Park Krakowian. W ramach przedsięwzięcia mieszkańcy miasta sadzą w parkach drzewa dla upamiętnienia narodzin swoich dzieci. Przyczyniają się tym samym do rozrastania się terenów zielonych i miejsc rekreacji.

Najpiękniejsze parki w Krakowie

Krakowskie parki nie tylko zachwycają zielenią, ale mogą również pochwalić się doskonałą infrastrukturą oraz obiektami małej architektury. Ławeczki, place zabaw, huśtawki i kosze na śmieci tworzą w połączeniu z roślinnością miejsca kompletne, przystosowane do wypoczynku wszystkich pokoleń. Które parki w Krakowie warto odwiedzić?

Planty Krakowskie

To jeden z popularniejszych terenów zielonych w Krakowie. Planty, położone w pobliżu Hotelu Grand Ascot, obejmują osiem ogrodów i są usytuowane w bezpośrednim sąsiedztwie do największych i najpiękniejszych zabytków miasta – Wawelu, Barbakanu czy Uniwersytetu.
Planty krakowskie - najładniejsze parki w Krakowie

Planty nie bez powodu nazywane są „zielonym pierścieniem Krakowa”. Otaczają Stare Miasto, a odwiedzającym oferują solidną lekcję historii. W parku można podziwiać pomniki ważnych dla historii miasta i narodu postaci, m.in. Jadwigi i Jagiełły, Rejtana, Matejki, Kopernika, Chopina czy założyciela Plant – Floriana Straszewskiego.
Park zdobią również kasztanowce, lipy oraz kwiatowe rabaty. Obecność dwóch placów zabaw sprawia, że Planty Krakowskie to miejsce uwielbiane przez rodziny z dziećmi.

Park Jordana

Położony jest blisko Muzeum Narodowego w Krakowie, dlatego może stanowić kolejny punkt wycieczki na mapie każdego turysty. Park ten wpisany jest do rejestru zabytków, a zdobią go m.in. ponad stuletnie wiązy.
Park Jordana to znany punkt spotkań mieszkańców Krakowa. To też miejsce uwielbiane przez rolkarzy, wrotkarzy i rowerzystów. Na nudę nie mogą tam narzekać także dzieci, do których dyspozycji pozostają aż trzy place zabaw oraz boisko do koszykówki, kort tenisowy, skate park, a nawet ścianka wspinaczkowa. Na terenie parku znajdują się również kawiarnie i restauracje, dlatego odwiedzające go osoby mogą liczyć na pełny relaks na świeżym powietrzu.

Park Bednarskiego

Będąc po prawobrzeżnej części Krakowa, nie sposób nie odwiedzić Parku im. Wojciecha Bednarskiego. Do miejsca tego prowadzą kamienne schody, a sam ogród zajmuje teren dawnego wyrobiska wapienia. Były kamieniołom, zgodnie z legendą, miał być miejscem pracowni alchemicznej samego Pana Twardowskiego.
Ozdobą Parku Bednarskiego jest Domek Ogrodnika, a odwiedzający nie powinni być zaskoczeni widokiem licznych, oswojonych wiewiórek. Wapienne skałki oraz bogata roślinność tworzą magiczny klimat.

Czytaj również: Co zabrać na wakacje?

Park im. Stanisława Wyspiańskiego

To wyjątkowy park, który położony jest w miejscu byłego fortu austriackiego. Mówi się o nim, że jest „ukryty”, bo otaczają go ogródki działkowe. Nazywany jest także „Starym Parkiem”, a określenie to mówi wiele o charakterze tego terenu. Stare, wysokie drzewa dają dużo cienia, przez co Park Wyspiańskiego jest doskonałym miejscem do wypoczynku w upalny dzień.
„Stary Park” jest uwielbiany przez rolkarzy i wrotkarzy. Do zaoferowania ma również ścieżki rowerowe dla najmłodszych oraz plac zabaw dla dzieci.

Park Lilii Wenedy

Jest idealnym miejscem na rodzinny spacer. Znajduje się na dawnych terenach Lasu Prokocimskiego i na tle innych parków wyróżnia go zachwycające otoczenie, doskonale oddające leśny charakter. Na terenie parku znajdują się też skarpy i oczka wodne.
Park Lilii Wenedy zachwyci miłośników ptaków. Mają oni do dyspozycji swój punkt obserwacyjny. Atrakcją parku jest również skrzynka dla fanów popularnej gry terenowej, geocachingu.

Sprawdź także: Weekend w Krakowie – co warto zobaczyć?

-10% przy rezerwacji na naszej stronie

Rezerwacja online
Zobacz wszystkie oferty