Co warto zobaczyć w Krakowie z dzieckiem?

Obowiązkowym punktem wycieczek krajoznawczych z dziećmi jest Miasto Królów. Wiosenna pogoda zachęca do takich weekendowych wypadów. Trzeba jednak dobrze przemyśleć plan wycieczki, aby nie zniechęcić pociech do tej formy spędzania wolnego czasu. Gdzie więc najlepiej się udać i co robić z dziećmi w Krakowie? Sprawdź nasze propozycje!

Co warto zobaczyć w Krakowie z dziećmi

Rozrywkowy Kraków na weekend z dzieckiem

W Krakowie znajduje się wiele ciekawych miejsc, które z pewnością zainteresują zarówno dzieci jak i dorosłych, a jednocześnie zagwarantują walor edukacyjny wycieczki. Jednym z nich jest Żywe Muzeum Obwarzanka. Można tu poznać tradycję wypiekania tego symbolu Krakowa, dowiedzieć się, czym różni się on od precla, a na koniec samodzielnie zrobić własnego obwarzanka! Program muzeum jest dostosowany do wieku uczestników, w tygodniu zwykle przygotowany jest pod przyjęcie grup przedszkolnych i szkolnych, a w weekendy zwykle odwiedzają je całe rodziny. Jest więc to zdecydowanie obowiązkowy punkt, gdy planujesz w Krakowie weekend z dzieckiem.

Czytaj także: Szlakiem krakowskich przysmaków

Obowiązkowym punktem w planie pobytu jest też Krakil – Muzeum Iluzji. Jest to świetna propozycja bez względu na wiek naszych pociech, Krakil zachwyci zarówno nastolatka, przedszkolaka, jak i rodzica. Jest to więc świetna propozycja na rodzinną wycieczkę. W tym interaktywnym muzeum wszystko można dotykać, przesuwać, chwytać, samemu prowadzić doświadczenia i wyciągać wnioski. Muzeum zwiedza się indywidualnie, we własnym tempie i kolejności, co daje dzieciom pełną swobodę w zabawie. Jeżeli jednak potrzebne będzie wsparcia, wyjaśnienie czegoś czy instrukcja, przewodnicy obecni w każdej sali chętnie służą pomocą i udzielą odpowiedzi na wszelkie pytania odwiedzających.

Kolejnym ciekawym miejscem, które warto odwiedzić w Krakowie z dziećmi, jest Ogród doświadczeń im. Stanisawa Lema. To miejsce działa na świeżym powietrzu, więc brzydka aura może pokrzyżować plany. Ogród pełen jest interaktywnych urządzeń do przeprowadzania doświadczeń fizycznych. Przy każdym znajduje się tablica z objaśnieniem, dzięki czemu nawet mniej obeznani rodzice będą w stanie przekazać dawkę ciekawej wiedzy swoim pociechom. 

Gdzie z dzieckiem w Krakowie poznasz historię?

Historyczne muzea i zabytki niekoniecznie wydają się najlepszym miejscem dla dzieci, w Krakowie nie brak miejsc tego typu, które mogą dzieci zainteresować historią. Jednym z nich jest HistoryLand, w który dzieje Polski prezentuje za pomocą wystaw zbudowanych z klocków Lego.

Warto wybrać się z dzieckiem także do bardziej klasycznych miejsc, jak Wawel – siedziba dawnych polskich królów. Wejście na wzgórze jest bezpłatne, możemy tutaj przespacerować się wzdłuż murów, skąd roztacza się panorama miasta. Warto też wejść na teren zamku, wspiąć się na wieżę Katedry z dzwonem Zygmunta, zobaczyć komnaty, w których mieszkali królowie oraz skarbiec i zbrojownię. Dzieci uwielbiają też ziejącego ogniem Smoka Wawelskiego, który czatuje u stóp królewskiego zamku.

Będąc w centrum miasta warto przespacerować się malowniczymi uliczkami. Mijając kościół św. Apostołów Piotra i Pawła dojdziemy do Rynku Głównego. Jest to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w tym mieście, pełne ludzi, powozów konnych i latającymi nad głowami gołębi. Możesz tutaj zobaczyć krakowskie ikony – Kościół Mariacki, Sukiennice, a także znajdujące się pod rynkiem muzeum, które przybliża ponad 1000 lat historii Krakowa – od pierwszego grodu Wiślan aż po współczesność.

Czytaj także: 7 najciekawszych krakowskich muzeów

Wiesz już gdzie z dzieckiem w Krakowie znajdziesz najważniejsze miejsca historyczne. Jak sam widzisz, większość tych obiektów i innych ciekawych miejsc w Krakowie znajduje się w jego centrum. Warto więc zadbać o pokoje rodzinne w Krakowie w tej części miasta. Dzięki temu unikniesz dojazdów tramwajami lub dodatkowych opłat za parkowanie samochodem!

-10% przy rezerwacji na naszej stronie

Rezerwacja online
Zobacz wszystkie oferty