Do odwiedzenia Krakowa chyba nikogo nie trzeba przekonywać. Stolica Małopolski to nie tylko niezwykle ważne historycznie miasto, ale również kopalnia zabytków i dóbr kulturalnych. Planując wyjazd do Krakowa, warto także poświęcić czas na poznanie pobliskich atrakcji turystycznych. Sprawdź, jakie miejsca w okolicy Krakowa trzeba odwiedzić.
Spis treści
Atrakcje Małopolski – co warto zobaczyć?
W samym Krakowie z pewnością nie brak atrakcji. Turyści i mieszkańcy mogą przebierać w pomysłach na spędzenie wolnego czasu. Na szczytach zestawień najpopularniejszych miejsc do zobaczenia przy okazji wizyty w Małopolsce, wciąż pozostaje krakowskie Stare Miasto. Wawel, Sukiennice, Barbakan, Smok Wawelski, Kazimierz, bulwary wiślane, liczne muzea i galerie sztuki – to oczywiste wybory i obowiązkowe pozycje na liście każdego turysty. Okazuje się, że nie mniej bogate są same okolice Krakowa.
Czytaj także: Miejsca na relaks w Krakowie!
Blisko Krakowa można natrafić na prawdziwe perełki przyrodnicze, historyczne czy sakralne. Warto więc przedłużyć wycieczkę do Miasta Królów o te punkty, by na własne oczy poznać bogactwo Małopolski. Grand Ascot to hotel w Krakowie, który stanowi doskonałą bazę wypadową dla zwiedzających region. Położony w samym centrum miasta obiekt zapewnia doskonałe skomunikowanie z najciekawszymi atrakcjami turystycznymi. Jakie ciekawie miejsce w Małopolsce trzeba zatem zobaczyć?
Czytaj także: Atrakcje turystyczne na obrzeżach Krakowa!
Najciekawsze atrakcje w okolicach Krakowa
Okolice Krakowa zachwycą miłośników przyrody, wielbicieli historii, a nawet amatorów mocnych wrażeń. Prezentujemy listę 6 miejsc, które konieczne musisz zobaczyć, odwiedzając Małopolskę.
Wieliczka
Znajdująca się w odległości zaledwie kilkunastu kilometrów od Krakowa miejscowość, znana jest na całym świecie z Kopalni Soli. Obiekt od wielu lat figuruje na liście światowego Dziedzictwa UNESCO i trudno się temu dziwić. Wieliczka jak magnes przyciąga turystów i okolicznych mieszkańców, którzy na własne oczy pragną zobaczyć bajkowe komnaty wydrążone w solnych skałach, kryształowe groty, kaplice, komory, podziemne jeziora i wodospady oraz zabytkowe szyby i korytarze.
Magię i tajemniczość miejsca wzmacnia fakt, że do wglądu turystów pozostaje jedynie 2% solnego labiryntu. Do wyboru odwiedzających jest trasa turystyczna, górnicza oraz mająca znakomite właściwości prozdrowotne, tężnia solankowa. W okolicy obiektu można skorzystać z usług gastronomicznych, jak i zakupić pamiątki.
Energylandia w Zatorze
Rodzinny Park Rozrywki Energylandia w Zatorze to największy tego typu obiekt na terenie Polski. Wesołe Miasteczko położone jest ok. 50 kilometrów od Krakowa i zapewni rozrywkę dla całej rodziny na długie godziny, o czym niech świadczy fakt, że wszystkie atrakcje zajmują aż 35 hektarów.
W Energylandii można znaleźć sceny widowiskowe, karuzele, minicoastery, rollercoastery, część wodną i strefy tematyczne dopasowane do wieku lub zainteresowań. Park dostarczy wrażeń zarówno rodzinom z dziećmi, jak i miłośnikom potężnej dawki adrenaliny. Na miejscu można wybrać się także do restauracji, odwiedzić planetarium lub zwiedzić szwajcarską wioskę.
Opactwo w Tyńcu
W niedalekiej odległości od centrum miasta znajduje się jeden z najstarszych klasztorów w Polsce – opactwo benedyktynów. Na miejscu można podziwiać historyczne zabudowania klasztorne, krużganki, mury obronne oraz renesansowe ogrody.
Opactwo w Tyńcu może przyciągać nie tylko amatorów zabytków sakralnych, ale także miłośników kina. Klasztor pojawił się w kultowym filmie Jerzego Hoffmanna, Ogniem i mieczem. Dodatkowym atutem miejsca jest doskonałe skomunikowanie z Krakowem. Do opactwa łatwo jest się dostać samochodem, komunikacją miejską, rowerem lub tramwajem wodnym.
Kalwaria Zebrzydowska
To obowiązkowy punkt wycieczki wiernych i pielgrzymów z całej Polski. W tym zabytkowym miejscu kultu można podziwiać Cudowny Obraz Maryi oraz wziąć udział w nabożeństwach dróżkowych. Kalwarię warto odwiedzić zwłaszcza w okresie Wielkiego Tygodnia, gdy odgrywane są tam misteria pasyjne.
Ojcowski Park Narodowy
To prawdziwy skarb polskiej natury. Wapienie górnojurajskie, doliny, jary krasowe, zróżnicowana szata roślinna i dzika przyroda – to wszystko czeka na odwiedzających Ojcowski Park Narodowy. Choć jest to najmniejszy park narodowy na terenie Polski, dysponuje kilkoma szlakami turystycznymi i może pochwalić się zachwycającymi jaskiniami czy Kaplicą „Na Wodzie”.
Zamek w Niepołomicach
Zamek nazywany „drugim Wawelem” to obiekt, który powstał z inicjatywy Kazimierza Wielkiego. Historyczne miejsce jest bez wapienia architektoniczną perełką, która przyciąga wyjątkowym klimatem. Na miejscu można skorzystać z bogatej oferty gastronomicznej oraz odwiedzić muzealne wystawy.