EU

Życie uniwersyteckie Krakowa. Dlaczego warto zwiedzić mury UJ?

Wraz z pierwszymi październikowymi promieniami słońca i istną feerią barw drzew krakowskich Plant, tłumnie zjeżdżający do stolicy Małopolski studenci oznajmiają, iż nadszedł nowy rok akademicki. Ta magiczna pora roku to doskonała okazja ku temu, aby nawet wówczas, gdy czasy studenckie mamy już za sobą, odwiedzić uniwersyteckie mury! Możliwość taką oferuje jedna z najsłynniejszych i zarazem najstarszych polskich uczelni – Uniwersytet Jagielloński, który poza imponującą listą kierunków, zaprasza w swe progi także zwiedzających!

Życie uniwersyteckie Krakowa

Dlaczego UJ to miejsce, które warto odwiedzić w Krakowie?

Akademia Krakowska – jak na początku nazywany był Uniwersytet Jagielloński, ufundowana została przez króla Kazimierza Wielkiego w 1364 roku. Z kolei w 1400 roku w mury uczelni nowe życie tchnęli Jadwiga i Władysław Jagiełło, od których to w 1818 roku oficjalnie uzyskała ona swój znany po dziś dzień tytuł. Miejsce to stało się świadkiem wielu historycznych wydarzeń, które możemy obecnie kontemplować przechadzając się po jego licznych, udostępnionych turystom zakamarkach.

Poczuj się jak prawdziwy żak – zwiedzamy UJ

Zastanawiasz się co warto zobaczyć i od czego zacząć zwiedzanie uniwersyteckich kątów? Oto lista ‘must see’ podczas wizyty na Uniwersytecie Jagiellońskim!

Collegium Maius

Ten najstarszy gotycki gmach uniwersytetu przy ul. Jagiellońskiej jest niczym podróż w czasie, zachwycając krużgankami, grającym zegarem, portalem z rozebranego Ratusza, figurą Kazimierza Wielkiego z ok. 1380 roku, Globusem Jagiellońskim oraz stałymi i czasowymi ekspozycjami muzealnymi. Zobaczyć możemy tutaj m.in. wystawę z nagrodami Andrzeja Wajdy (w tym także Oskarem), Libraria (bibliotekę), Stuba Communis (dawną jadalnię), skarbiec, pokoje profesorskie, Aulę (z cennym zbiorem malarstwa), czy wystawy interaktywne pt. Nauki dawne i niedawne. Równie urzekające jest odrestaurowane i udostępnione niedawno do zwiedzania znajdujące się naprzeciw tuż za ogrodami profesorskimi Collegium Minus – Kolegium Mniejsze, gotycki budynek zachowany w doskonałym stanie.

Collegium Novum

Jednym z najbardziej charakterystycznych budynków UJ, jak również samego Krakowa jest powstałe w latach 1883-87 Collegium Novum ze słynną salą 56, gdzie aresztowano profesorów, docentów i asystentów krakowskich uczelni i skąd wywieziono ich do obozów koncentracyjnych. Miłośnicy sztuki docenią tutaj zachwycające wnętrza budynku, w tym Lectorium Nicolai Copernici oraz aulę z portretami rektorów UJ, Kazimierza Wielkiego, Jadwigi, Jagiełły, jak również obraz z postacią Kopernika namalowany przez Jana Matejkę. Przed sąsiednim budynkiem Collegium Witkowskiego zobaczyć można z kolei pomnik astronoma w stroju żaka.

Gołębnik – wydział polonistyki UJ oraz ul. Św. Anny

Osoby pragnące podążyć śladami Karola Wojtyły, zwiedzając UJ mogą zajrzeć na wydział, na którym studiował Papież Polak położony na ul. Gołębiej tuż za Collegium Novum. Idąc dalej, w kierunku ul. Św. Anny ciekawym miejscem wartym odwiedzin będzie Kolegium Kołłątaja oraz kolegiata uniwersytecka z zapierającymi dech w piersiach ikonami, malowidłami, stiukami i kolejnym pomnikiem Mikołaja Kopernika. Zwiedzanie Uniwersytetu Jagiellońskiego to idealna forma, by dowiedzieć się więcej o Krakowie i jego historii.

Czym jeszcze zaskakują mury UJ?

Poza wyjątkową trasą uniwersytecką na uwagę zasługują także liczne muzea. Poza wspomnianym już muzeum Collegium Maius, do odwiedzin zaprasza również Muzeum Farmacji UJ oraz kilka naprawdę interesujących muzeów Collegium Medicum, Muzeum Ogrodu Botanicznego (jak i sam ogród pełen niezwykłych okazów roślin), czy znajdujące się w Forcie Skała Obserwatorium Astronomiczne instytutu Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej im. Mikołaja Kopernika.

Dlaczego warto zwiedzić mury Uniwersytetu Jagielońskiego?

Jak widać, nie sposób się tutaj nudzić i w powietrzu bez trudu można poczuć prawdziwą studencką atmosferę. Jeżeli jednak nadal Ci mało i chcesz jeszcze pełniej poczuć klimat uniwersyteckiego życia, bez obaw – masz w czym wybierać! Możesz ot, chociażby zajrzeć na występ Zespołu Pieśni i Tańca UJ „Słowianki”, bądź udać się na koncert Chóru Akademickiego, który uświetnia najważniejsze uroczystości oraz bierze udział w licznych konkursach i festiwalach!

 

-10% przy rezerwacji na naszej stronie

Rezerwacja online

Zyskaj rabat do 10%

Wybierz daty:

23 Lipca 2020
24 Lipca 2020

Napisz do nas: