EU

Z jakim wyprzedzeniem rezerwować hotel?

Podczas planowania podróży często pada pytanie: kiedy najlepiej zarezerwować hotel? Kilka miesięcy przed planowanym urlopem, miesiąc, a może w ramach oferty last minute? Nie ma na to uniwersalnej odpowiedzi – wszystko zależy od sezonu, rodzaju wyjazdu, wybranej lokalizacji i wymarzonego hotelu.

Recepcja w hotelu Grand Ascot

Spis treści:

Kiedy najlepiej rezerwować hotel?

Jak najszybciej: hotele luksusowe, znane miasta turystyczne, nocleg w sezonie

Hotele, które najlepiej rezerwować od razu po zaplanowaniu urlopu (nawet do 12 miesięcy przed datą podróży) to te, które nigdy nie bywają puste. Dotyczy to hoteli pięciogwiazdkowych o szczególnie wysokim standardzie, hoteli usytuowanych w szczególnie korzystnej lokalizacji (przy plaży, w centrum miasta) lub tych w największych miastach turystycznych, w których w sezonie liczba turystów jest tak duża, że bliżej daty wyjazdu praktycznie nie można już znaleźć dobrych noclegów. Takimi miastami są np. Paryż, Barcelona, Londyn czy Lizbona. Szczególny rodzaj hoteli to te, które nie są tylko noclegiem, a atrakcją samą w sobie – ze względu na ich szczególny wystrój lub własną, unikalną, rozpoznawalną na całym świecie charakterystykę. Zdarza się, że tak wyjątkowego hotelu nie da się zarezerwować nawet z rocznym wyprzedzeniem, a podróż trzeba zaplanować na jeszcze odleglejszy termin.

Kilka miesięcy wcześniej: większość miast w Europie

W całej Polsce i większości krajów Europejskich najkorzystniejsza cena przy wciąż dostępnych miejscach utrzymuje się nawet do 1-3 miesięcy przed datą wyjazdu. Na taki termin rezerwacji możesz się zdecydować, jeżeli nie zależy Ci na konkretnym hotelu i możesz sobie pozwolić na pewną dowolność. Zdarza się, że pojedyncze hotele w takim terminie mogą być pełne – zwłaszcza te o wysokim standardzie – jednak w przypadku hoteli 3- i 4-gwiazdkowych spokojnie można przebierać w ofertach, najczęściej z atrakcyjnymi zniżkami.

Poniżej miesiąca: anulowane rezerwacje

Ostatnie tygodnie przed wyjazdem zaczynają być ryzykowne, ponieważ wiele hoteli jest już zapełnionych lub pozostały jedynie najmniej interesujące pokoje. Jednak dla doświadczonych podróżników gotowych podjąć ryzyko – to może być dobry moment, aby zacząć szukać wymarzonej rezerwacji w dużo niższej cenie. Bliżej daty wyjazdu wiele osób rezygnuje z hotelu ze względu na nagłą zmianę planów, a pojedyncze miejsca często pojawiają się na portalach w ofercie promocyjnej. Jest to bezpieczniejsza wersja polowania na opcję last minute, ponieważ jeśli nie trafi się żadna ciekawa oferta, wciąż masz szansę znaleźć względnie satysfakcjonujący hotel, w którym się zatrzymasz.

Last minute: mniejsze miasta, hotele o niższym standardzie

Kiedy rezerwować hotel last minute? Poszukiwanie ofert hoteli ostatniego dnia przed wyjazdem lub już będąc na miejscu zdecydowanie nie jest polecane dla osób, które cenią sobie komfort i bezpieczeństwo. Choć ta strategia daje możliwość skorzystania z wielu świetnych okazji, aby za niezwykle niską cenę wynająć pokój w hotelu (np. takim, na który normalnie nie można by sobie pozwolić), jednak niesie ze sobą duże ryzyko. Jeżeli żadna taka oferta się nie pojawi, możesz być zmuszony do nocowania daleko od miejsca docelowego lub w hotelu czy hostelu o niskim standardzie, ponieważ tylko w nich zostaną ostatnie miejsca noclegowe.

Oferty last minute są za to stworzone dla osób gotowych na ryzyko lub chętnie wyruszających na spontaniczne wypady (nawet z dnia na dzień!) w korzystnej cenie. Pamiętaj, że w mniejszych miejscowościach oferty last minute są częściej dostępne niż w bardziej popularnych miejscach urlopowych lub dużych biznesowych dzielnicach.

Sprawdź ofertę pokojów premium i apartamentów w centrum Krakowa!

-10% przy rezerwacji na naszej stronie

Rezerwacja online

Zyskaj rabat do 10%

Wybierz daty:

23 Lipca 2020
24 Lipca 2020

Napisz do nas: