Podpowiadamy: jak spędzić zimę w Krakowie?

Większość turystów decyduje się na zwiedzanie zabytków późną wiosną, latem oraz wczesną jesienią. Tymczasem urok wielu polskich miast można odnaleźć również zimą. Nie inaczej jest w przypadku Krakowa, który przez cały rok kusi odwiedzających swoją bogatą ofertą kulturalno-rozrywkową. Warto więc wybrać się tutaj na ferie zimowe, aby bez zbędnych tłumów i długich kolejek zobaczyć, jak wygląda chłodniejsza pora roku w Małopolsce. Zimowe atrakcje Krakowa – podpowiadamy.

Zimowe atrakcje Krakowa

Zimowe atrakcje Krakowa – najpiękniejszy jarmark bożonarodzeniowy

Zima to czas, w którym przed Świętami Bożego Narodzenia wiele polskich miast organizuje jarmarki bożonarodzeniowe. Nie inaczej jest w przypadku Krakowa, którego Targi Bożonarodzeniowe zlokalizowane na Rynku Głównym, są najstarszym oraz najbardziej znanym wydarzeniem tego typu w Polsce. Podczas jarmarku można skorzystać z oferty straganów, które sprzedają lokalne specjały, rękodzieło oraz produkty wełniane, które są wizytówką regionu Małopolski. Spacerując pomiędzy atrakcjami, warto również spróbować oscypka z grilla, napić się aromatycznego grzańca oraz osłodzić sobie życie słynnym przekładańcem krakowskim z masą orzechową i konfiturą.

Największą atrakcją Krakowskich Targów Bożonarodzeniowych jest jednak barwny Korowód Kolędniczy oraz pokaz Dziadów. Spacerując uliczkami Rynku Głównego, można podziwiać również konkursowe szopki bożonarodzeniowe, które zgodnie z niedawnym pomysłem, wystawianie są w witrynach sklepów oraz oknach restauracji. Ciekawą atrakcją jest również żywa szopka aranżowana co roku obok kościoła Franciszkanów. Jarmark w Krakowie rozpoczyna się zwykle pod koniec listopada i trwa aż do końca Świąt Bożego Narodzenia.

Ferie w Krakowie – aktywność na świeżym powietrzu

Zima w Krakowie to jednak nie tylko atrakcje związane z Bożym Narodzeniem. Coś dla siebie znajdą również miłośnicy sportów zimowych. Jazda na łyżwach to aktywność, która nie tylko pomoże rozgrzać się w mroźny dzień, ale również będzie świetną zabawą dla całej rodziny lub grupy przyjaciół. Jednym z najpopularniejszych oraz największych lodowisk w Krakowie jest to usytuowane przy parku Jordana. Goście mogą tu skorzystać z dwóch dużych tafli na terenie Błoń zarówno w dzień, jak i wieczorem w towarzystwie nastrojowej muzyki oraz kolorowych światełek. Lodowiska pod gołym niebem znajdują się również koło Nowohuckiego Centrum Kultury i Dworca Głównego. Tego typu atrakcje kryte odwiedzający mogą znaleźć natomiast na Woli Justowskiej, w Tauron Arenie oraz na stadionie Cracovii.

Poznaj historię i tradycję Małopolski

Zimowa aura idzie w parze ze spacerami, jednak po solidnym przemarznięciu wielu turystów poszukuje schronienia w znacznie cieplejszych miejscach. Jest to świetna okazja do zapoznania się z bogatą ofertą krakowskich muzeów. Jeśli przyjechaliście do Krakowa tylko na weekend, nie musicie nawet oddalać się od Rynku Głównego. W okolicy czeka na Was podziemne muzeum historyczne, do którego wejście znajduje się w Sukiennicach. W wyjątkowych podziemiach Rynku można zapoznać się bliżej z dawnymi dziejami Krakowa. Zobaczycie tu nie tylko fundamenty budowlane i odcinki XI- i XII-wiecznych dróg, ale również przedmioty codziennego użytku, które wykorzystywane były w średniowieczu.

atrakcje krakowa zimą Wawel

Zima w Krakowie – zwiedzanie Wawelu

Podczas wizyty w Krakowie nie można jednak zapomnieć o zobaczeniu Katedry i Zamku Królewskiego na Wawelu, które są wizytówką miasta. Obiekt znajduje się na lewym brzegu Wisły i podobnie jak latem, jest udostępniony do zwiedzania przez turystów. Godziny otwarcia są jednak krótsze, a w niektóre dni zwiedzanie niektórych miejsc jest niemożliwe, dlatego przed wizytą warto zapoznać się wcześniej z informacjami dostępnymi na stronie internetowej.

Zamek Królewski przez wieki był główną siedzibą królów polskich, która ze względu na liczne grabieże, przemarsze obcych wojsk oraz pożary była wielokrotnie odbudowywana. Fakt ten potwierdza mnogość stylów architektonicznych, które pochodzą z wielu epok historycznych. Na Zamku Królewskim można zwiedzić reprezentacyjne komnaty królewskie powstałe z Państwowych Zbiorów Sztuki oraz prywatne apartamenty królewskie. Atrakcją zamku jest również stara zbrojownia oraz Skarbiec Koronny, prezentujący pamiątki pozostałe po dynastiach królów polskich.

Będąc na Wawelu, warto również udać się na zwiedzanie pobliskiej Katedry, która razem z Zamkiem Królewskim tworzy cały zabytkowy kompleks. W miejscu tym zobaczyć można muzeum historyczne, słynny Dzwon Zygmunta oraz Groby Królewskie.

Jeśli w zwiedzaniu Krakowa towarzyszą Wam dzieci, warto udać się również w okolice Smoka Wawelskiego, który co kilka minut zionie prawdziwym ogniem. Zwiedzanie można zakończyć urokliwym spacerem nad Wisłą, nie zapominając o odwiedzinach jednej z klimatycznych kawiarni lub restauracji.

Zima w Krakowie potrafi być naprawdę przyjemna. Nie musicie więc czekać na wizytę w tym mieście do wiosny. Decydując się na wyjazd w chłodniejsze pory roku, znacznie szybciej znajdziecie również nocleg. Możecie skorzystać z oferty butikowego hotelu Grand Ascot, który stanowi świetną bazę wypadową do wielu atrakcji.

-10% przy rezerwacji na naszej stronie

Rezerwacja online
Zobacz wszystkie oferty