EU

Co warto zobaczyć w Nowej Hucie w Krakowie?

Spis treści

Nowa Huta – niegdyś dzielnica robotnicza zbudowana w socrealistycznym duchu, dziś – jedna z ładniejszych i bardziej zielonych części Krakowa. Zarówno dla miłośników reliktów niedalekiej przeszłości i fanów industrialnych klimatów, jak i dla tych, którzy chcą złapać oddech od tłocznego centrum i chwilę zrelaksować się w otoczeniu starych, bujnych drzew. Co prawda, w Nowej Hucie nie ma aż tylu zabytków i atrakcji co w centrum królewskiego miasta, ale zdecydowanie znajdziesz tu kilka miejsc wartych odwiedzenia i bardzo możliwe, że zakochasz się właśnie w tym rejonie Krakowa.

Nowa Huta, czyli miasto w mieście

Dzielnica ta mocno wyróżnia się spośród innych krakowskich dzielnic wyjątkową urbanistyką, opartą na modernistycznym porządku, jednocześnie noszącą widoczne ślady realizmu socjalistycznego. Nowa Huta miała być idealnym miejscem do zamieszkania, pracy i odpoczynku, pełna zieleni i słońca. W tę zieleń wpisane zostały szerokie ulice i przestronne podwórka, a także osiedla zawierające wszelkie niezbędne do życia elementy infrastruktury: żłobki, przedszkola i szkoły, liczne hale sportowe i baseny, miejsca handlowo usługowe oraz w niedalekiej odległości – zakłady pracy. Jedną z atrakcji Nowej Huty jest Plac Centralny im. Ronalda Reagana, będący jej sercem i (w dobie “przedkomórkowej”) głównym punktem spotkań nowohuckiej młodzieży. Jeśli należysz do fanów industrialnych terenów przywołujących na myśl opuszczone miasto, lub po prostu chcesz przenieść się do epoki PRLu, wybierz zorganizowaną wycieczkę objazdową po Hucie Sendzimira, lub odwiedź ją na własną rękę. Zobaczysz między innymi stare budynki dowodzenia i biura administracyjne dawnej dyrekcji Huty, a także schrony pod dawną Hutą im. Lenina.

nowa huta

Nowa Huta – co zobaczyć?

Zapewne słyszałeś o legendarnej Wandzie, córce króla Kraka, która rzuciła się w toń Wisły w ucieczce przed nieszczęśliwym małżeństwem? To tylko jedna z wersji legendy o Wandzie. Natomiast właśnie w Nowej Hucie znajduje się kopiec jej imienia, zbudowany ok. VII-VIII wieku. Zwieńczony pomnikiem autorstwa Jana Matejki, uważany jest za legendarną mogiłę księżniczki, którą zdecydowanie warto odwiedzić. Miłośnikom zielonych terenów polecamy przechadzkę jedną z wielu przepięknych nowohuckich alei, a w szczególności spacer Aleją Róż prowadzący do Parku Ratuszowego. Możesz się także wybrać nad Zalew Nowohucki, będący miejscem odpoczynku, rodzinnych pikników, koncertów i sportowej rekreacji, oraz odbywających się co jakiś czas zawodów wędkarskich. Niedaleko Placu Centralnego znajdują się Łąki Nowohuckie, czyli rozległa trawiasta przestrzeń, wokół której biegnie rowerowo-spacerowa ścieżka. Jeśli więc lubisz spędzać dzień w ruchu, w otoczeniu przyrody i z dala od zgiełku miasta, miejsce to powinno przypaść Ci do gustu.

Nowa Huta – atrakcje kulturalne dla każdego

Jak już wspomnieliśmy, oddalona od gwarnego i tłocznego centrum dzielnica będzie świetnym wyborem na błogi odpoczynek. Nie znaczy jednak, że nie znajdziesz tu miejsc troszczących się także o ducha i rozwój intelektualny. Oczywiście mowa o Nowohuckim Centrum Kultury, instytucji angażującej mieszkańców w atrakcje Nowej Huty, trafiającej w odbiorców z każdej grupy wiekowej. Jeśli więc lubisz aktywnie uczestniczyć w sztuce i wydarzeniach kulturalnych, zrób research na stronie NCK i zapisz się na warsztaty, zajęcia lub ćwiczenia dostosowane do własnych zainteresowań, lub też odwiedź jedną z wystaw prezentowanych na miejscu.

Niegdyś Nowa Huta była odrębnym miastem, ulokowanym na obszarze historycznie sięgającym aż XII wieku. Dziś, jako zielona dzielnica Krakowa – nowoczesna, ale jakby wyrastająca z cienia minionej epoki – przyciąga klimatem, którego nie doświadczysz w żadnym innym rejonie królewskiego miasta. Sprawdź dostępne terminy i pokoje w Krakowie, aby zwiedzić tą piękną dzielnicę!

-10% przy rezerwacji na naszej stronie

Rezerwacja online

Zyskaj rabat do 10%

Wybierz daty:

23 Lipca 2020
24 Lipca 2020

Napisz do nas: