EU

6 miejsc blisko Krakowa, które warto odwiedzić

Stolica Małopolski należy do najpiękniejszych miast pełnych zakątków wartych bliższego poznania, jednak odwiedzając gród Kraka na uwagę zasługują także wyjątkowe miejsca w jego sąsiedztwie. Jeżeli szukasz inspiracji na niezapomniany wypad, przedstawiamy Ci nasz top 6 miejsc blisko Krakowa, które warto odwiedzić!

Spis treści:

6 miejsc blisko Krakowa

Jakie miejsca w w okolicy Krakowa warto odwiedzić?

Ojców – skarb Jury Krakowsko-Częstochowskiej

Pełen malowniczych krajobrazów, atrakcji turystycznych oraz zabytków Ojcowski Park Narodowy to podkrakowska perełka, której nie mogło zabraknąć na naszej liście! Jego sercem jest znajdujący się na dnie Doliny Prądnika Ojców, otulony przez liczne szlaki, w tym na Zamek Kazimierzowski, do Groty Łokietka, Jaskini Ciemnej, Skały Jonaszkowa, Igły Deotymy, Bramy Krakowskiej, Maczugi Herkulesa czy Kaplicy na Wodzie. Spacery wśród ostańców wapiennych, jarów, dolinek kresowych i wąwozów to idealny przepis na udany weekend w otoczeniu natury – z Krakowa można dostać się tutaj samochodem lub komunikacją miejską z pętli Krowodrza Górka.

Dolinki Krakowskie – spacerowy zawrót głowy

Znajdujące się w Parku Krajobrazowym Dolinki Krakowskie należą do najpiękniejszych miejsc tego typu w Małopolsce, dlatego i o nich warto pamiętać podczas podróży do Krakowa. Pełne skarbów przyrody, skrywają w sobie nutę tajemnicy, zaskakując różnorodnością i oryginalnym krajobrazem. Do najciekawszych tras zaliczyć tutaj możemy między innymi Dolinę Bolechowiecką z pięknym wodospadem i punktami widokowymi, Dolinę Mnikowską z Wąwozem Półrzeczki, Dolinę Racławki, zalesioną Dolinę Kluczwody lub Dolinę Eliaszówki z ruinami Diabelskiego mostu i źródłem proroka Eliasza.

Przylasek Rusieckiego – nowohucki raj dla wędkarzy i kąpielisko

Jeżeli kochasz spędzać czas nad wodą, przebudowany przed dwoma laty Przylasek Rusieckiego to miejsce, którego nie możesz pominąć podczas wizyty w Krakowie. Kompleks 14-stu zbiorników wodnych powstały po zalaniu wyrobisk żwirowni w Nowej Hucie stanowi urokliwą enklawę pełną malowniczych, drewnianych pomostów i kładek na wodzie. Na odwiedzających czeka tutaj sporo atrakcji, w tym plaża, strefa gastronomiczna, wygodne leżaki, boiska do gry w siatkówkę plażową i place zabaw dla dzieci, dlatego każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

„Drugi Wawel” w Niepołomicach i zachwycająca Puszcza Niepołomicka

Dla miłośników zabytków, punktem obowiązkowym wśród atrakcji pod Krakowem jest oddalony o niespełna 20 km Zamek Królewski w Niepołomicach. Powstały z inicjatywy Kazimierza Wielkiego w pierwszej połowie XIV wieku był myśliwską bazą najwybitniejszych polskich włodarzy, ale i ważnym obiektem obronnym. Renesansowa posiadłość po rewitalizacji w 1991 roku obejmuje muzeum pełne starych płócien, eksponatów myśliwskich i łowieckich zbiorów, hotel butikowy oraz restaurację. Największą atrakcję Niepołomic stanowi przy tym dawna własność polskich królów – Puszcza Niepołomicka, ujmująca sześć rezerwatów przyrody i kusząca słynnym, malowniczo usytuowanym Czarnym Stawem. Miejsce to zachwyca obfitością pięknych szlaków pieszych, biegowych, rowerowych, a zimą również narciarskich.

Ogród Pełen Lawendy w Ostrowie – Małopolska Prowansja

Marzy Ci się kojący zmysły zapach i szum barwnych francuskich pól lawendy? Nie musisz organizować dalekiej eskapady, bagatela 40 km od Krakowa, w urokliwym Ostrowie odwiedzić możesz prawdziwie magiczny ogród. Porośnięte różnorodnymi odmianami lawendy (i nie tylko) pagórki zachęcają do spacerów i korzystania z obfitości lawendowych specjałów! Na smakoszy czeka lawendowa lemoniada, kawa, miody, syropy, ciastka i lody, a fani aromatów zachwycą się olejkami, zawieszkami i kosmetykami. Ale uwaga! Sezon na lawendę trwa jedynie od czerwca do lipca, dlatego wizytę zaplanuj z wyprzedzeniem!

Wizyta w mieście aniołów – Lanckorona

Odwiedzając Kraków postaw koniecznie również na krótki wypad do oddalonej o 30 km Lanckorony. Niewielka miejscowość zachwyca otulającymi rynek krytymi gontem chatami, ruinami starego zamku, muzeum, zimowym Festiwalem Aniołów i smakowitymi wypiekami z lokalnej piekarni. Na pamiątkę zaopatrzyć się tutaj możesz w anielski magnes na lodówkę!

 

-10% przy rezerwacji na naszej stronie

Rezerwacja online

Zyskaj rabat do 10%

Wybierz daty:

23 Lipca 2020
24 Lipca 2020

Napisz do nas: