Miejsca blisko Krakowa, które warto odwiedzić
Okolice Krakowa to prawdziwa studnia inspiracji na niezapomniane wypady. Urokliwe miasta i miasteczka, zachwycająca przyroda, ale i mnóstwo niezwykłych zabytków sprawiają, że każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie. W niedawnym wpisie przedstawiliśmy nasz top 6 miejsc wartych odwiedzenia (można dodać link do wpisu), jednak jest ich o wiele więcej dlatego przedstawiamy kolejny zestaw punktów na mapie okolic stolicy Małopolski, które trzeba zobaczyć!
Kopalnie soli w Wieliczce i Bochni
Wśród podkrakowskich atrakcji na szczególną uwagę zasługują dwie wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO i udostępnione dla odwiedzających kopalnie soli. Najbardziej znaną jest ta zlokalizowana w Wieliczce. Kopalnia zachwyca monumentalnymi komorami, jeziorkami, malowniczymi kaplicami, w tym Kaplicą św. Antoniego, rzeźbami solnymi i Grotami Kryształowymi ze zjawiskowymi formacjami halitowymi. Na około 3 km trasie pozwala ona odkryć magiczny świat soli, zaznać walorów tężni solankowej i unikalnego mikroklimatu, który wykazuje dobroczynny wpływ na nasze zdrowie. Druga z kopalń, usytuowana w Bochni, poza walorami prozdrowotnymi, stanowi niezwykłą okazję do niecodziennej przejażdżki podziemną kolejką i przeprawy łodzią. Urzeka ona ogromnymi komorami, piękną Kaplicą św. Kingi, ale i dawną podziemną stajnią konną. Wizyta w każdej z kopalń na długo pozostaje w pamięci, dlatego warto wpisać je na listę miejsc godnych odwiedzenia podczas wizyty w grodzie Kraka.
Zalipie koło Krakowa – kolorowa wieś, którą warto odwiedzić
Wśród urokliwych miejscowości w sąsiedztwie Krakowa, poza wspomnianą poprzednio Lanckoroną, na uwagę zasługuje również będąca inspiracją dla kultowej gry Wiedźmin wieś Zalipie. Niewielka osada w gminie Olesno zachwyca architekturą. Jej charakterystyczne białe, bogato zdobione folkowymi ornamentami chaty urzekają detalami, a najsłynniejszy z malowanych kompleksów to Zagroda Felicji Curyłowej. Niezwykła tradycja malowania domostw wywodzi się tutaj z XIX i niezmiennie kultywowana jest przez mieszkańców. Jeżeli pragniesz zobaczyć Zalipie w pełnej krasie zaplanuj wizytę na przełom czerwca i lipca – wówczas odbywa się tutaj lokalny konkurs „Malowana Chata”.
Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie
Szukasz miejsca, w którym zobaczysz namiastkę dawnego życia mieszkańców zachodniej Małopolski? Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie to punkt obowiązkowy, w którym zobaczysz na własne oczy namiastkę historii Krakowiaków Zachodnich. Skansen obejmuje liczne obiekty architektury dużej z dworkiem z Drogini z XVIII w., zabytkową olejarnię, chałupy, zagrody, karczmy, ale i znajdujące się u podnóża ruiny średniowiecznego zamku Lipowiec. Latem, w pobliskim kościele z Ryczowa możesz załapać się na Festiwal Muzyki Organowej i Kościelnej, a całorocznie i na inne wydarzenia cykliczne.
Krótki wypad do Skamieniałego Miasta w Ciężkowicach
Uwielbiasz skalne miasta w Czechach i Karkonoszach? A czy wiesz, że i pod Krakowem znajdziesz ich ciekawy wariant? Na terenie Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego, w miejscu znanym jako Skamieniałe Miasto, skrywają się bowiem fantazyjne formacje skalne ze skalnymi wychodniami, malowniczy Lisi Wąwóz i przepiękny Wodospad Czarownic przy Wąwozie Ciężkowickim.
Na kremówki do Wadowic
Szybka kawa i najlepsze kremówki na świecie? Wadowice to idealny wybór, a znajdują się raptem 52 km od Krakowa! Możesz podążyć tutaj śladami papieża Polaka – św. Jana Pawła II, odwiedzić nietypowe muzeum Hell’s Angel, bądź wybrać się na pieszą wyprawę do Zatoru, Kalwarii Zebrzydowskiej, wzniesienia Beskidu Andrychowskiego bądź górę Żar.
Pustynia Błędowska – pod Krakowem naprawdę jest co zobaczyć!
Jeżeli szukasz ciekawych atrakcji przyrodniczych, jedyna w Europie naturalna Pustynia Błędowska to coś w sam raz. Otoczony lasem ok. 33 km2 teren urzeka śródlądowym obszarem lotnych piasków i wydm śródlądowych. Najpiękniejszym punktem widokowym, z którego rozpościera się malownicza panorama pustyni jest skarpa opodal starego bunkra od strony Chechła.