EU

Najpiękniejsze dzielnica Krakowa warte bliższego poznania

Spis treści

Na hasło najpopularniejsze dzielnice Krakowa, większość rzuci zapewne: Stare Miasto! Kazimierz! I świetnie, ale nie zapominajmy, że nasze królewskie miasto posiada o wiele więcej pięknych rejonów zasługujących na uwagę zarówno lokalsów, jak i licznie przybywających do nas gości! Dzisiaj skupimy się na czterech, które według nas, bez dwóch zdań warto wpisać w plan odkrywania Grodu Kraka podczas najbliższej wizyty!

Podgórze – Kładką Ojca Bernatka na drugą stronę Wisły

Ta sąsiadująca z Kazimierzem dzielnica – dawniej Wolne Królewskie Miasto Podgórze, do Krakowa wcielona została dopiero w 1915 roku. To tutaj, w okresie II wojny światowej znajdowało się żydowskie getto. Miejsce to ma obecnie nie tylko bolesną historię, ale wiele wyjątkowych zakątków. Wśród najciekawszych punktów na mapie Podgórza znajdziemy:

  • Rynek Podgórski – obecnie spokojny zakątek wypoczynku mieszkańców, dawniej chętnie odwiedzany przez mieszkańców okolicznych wsi i miasteczek, pełen kupców i towarów, tętniący życiem targ. Można zobaczyć tutaj m.in. kościół św. Józefa z wieżą podobną do tej na Kościele Mariackim.
  • Getto krakowskie czyli miejsce będące świadkiem tragicznych losów Żydów w 1941 roku. Odwiedzając Podgórze, warto zobaczyć pozostały po tych wydarzeniach plac Bohaterów Getta i Aptekę „Pod Orłem” (oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa).
  • Kopiec Krakusa – tajemnicze wzniesienie z widokiem na malowniczą panoramę Krakowa.
  • Fabryka Emalia Oskara Schindlera, czyli dawna Niemiecka Fabryka Wyrobów Emaliowanych będąca obecnie muzeum czasów okupacji (1939-1945). Z ciekawostek – na podstawie historii tego miejsca, Steven Spielberg nakręcił film „Lista Shindlera”.

Klimatyczne Dębniki pełne skarbów

O starym kamieniołomie, jaskiniach, Skałkach Twardowskiego i atrakcyjnym kompleksie basenowym na Zakrzówku słyszał zapewne każdy, ale dzielnica Dębniki, na której terenie znajduje się to przepiękne miejsce, skrywa również inne atrakcje. Ta wyłoniona z Podgórza w 1990 roku jednostka administracyjna Krakowa urzeka także:

  • Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Mangha, gdzie odbywają się liczne wydarzenia kulturalne, wystawy i zajęcia;
  • znajdującym się w pobliżu Skałek Twardowskiego pomnikiem Elvisa Presleya,
  • spacerowym Bulwarem Poleskim z pięknym widokiem na Wawel i schodami Czesława Miłosza;
  • Rynkiem Dębnickim,
  • oraz lasami Tynieckimi.

Nowa Huta – po peerelowskie miasto w mieście

Nie ma chyba tak intrygującej dzielnicy Krakowa, jak właśnie Nowa Huta, gdzie nadal czuć powiew legendy komunizmu, ale i cudowną świeżość współczesności. Powstałe za czasów Stalina w podkrakowskiej Mogile budynki z Plac Centralny i Aleją Róż w samym sercu, stały się największym modelowym miastem socjalizmu, a my do dziś możemy podziwiać ich tętniąca życiem architekturę. W Nowej Hucie nie brakuje przy tym i innych atrakcji, na odwiedziny zasługują bowiem:

  • najstarszy w Krakowie i owiany tajemnicą kopiec Wandy,
  • najstarszy krakowski kościół w Mogile,
  • Teatr Ludowy,
  • słynna Arka Pana – pierwszy kościół robotników Nowej Huty,
  • pełen atrakcji i ścieżek spacerowych Zalew Nowohucki z tężnią,
  • jak i Muzeum PRL-u w budynku dawnego Kina Światowid.

Kleparz – targowe serce Krakowa

Kleparz (dawniej Clepardia) to przedwieczne podkrakowskie miasto, które stanowiło kluczowy punkt handlowy Małopolski. Ta znajdująca się na północ od dworca, opodal Starego Miasta dzielnica, przyciąga turystów wymykających się z centrum przez Barbakan i Słynną Bramę Floriańską ku placowi Jana Matejki z imponującym Pomnikiem Grunwaldzkim. Obok Kazimierza, to właśnie Kleparz był najważniejszą z osad Krakowa, gdzie po dziś dzień możemy podziwiać gmachy urzędu miejskiego i ratusza (obecnie Gmach Urzędu Wojewódzkiego i Gmach Narodowego Banku Polskiego), Gmach Główny obecnej Akademii Sztuk Pięknych oraz niegdysiejszy rynek miasta Kleparza – plac Kleparski, obecnie plac Matejki i znany po dziś dzień plac targowy.

-10% przy rezerwacji na naszej stronie

Rezerwacja online

Zyskaj rabat do 10%

Wybierz daty:

23 Lipca 2020
24 Lipca 2020

Napisz do nas: