Jarmarki bożonarodzeniowe w Krakowie i innych polskich miastach

Jarmarki bożonarodzeniowe już na stałe wpisały się w tradycję wielu polskich miast. Ich popularność wynika z wyjątkowej, świątecznej atmosfery, którą każdy z nas pragnie poczuć w szale zakupów, sprzątania i poszukiwania wymarzonych prezentów. Bez względu na miasto każdy jarmark kusi odwiedzających straganami z ozdobami świątecznymi, lokalnymi przysmakami, a także aromatycznym, grzanym winem. Sprawdźmy więc, czym turystów przyciąga jarmark bożonarodzeniowy w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku oraz Poznaniu.

jarmark bożonarodzeniowy w krakowie

Jarmark bożonarodzeniowy w Krakowie

Jarmarki bożonarodzeniowe organizowane są przez wiele polskich miast, jednak to ten krakowski uchodzi za najstarszy, a jednocześnie najbardziej znany. Wyjątkowej atmosfery dodaje mu fakt, że co roku organizowany jest na terenie Rynku Głównego, przyciągającego miliony turystów z całego świata. Krakowskie Targi Bożonarodzeniowe mają na swoim koncie również liczne sukcesy. W 2008 roku słynny „Times” uznał jarmark bożonarodzeniowy w Krakowie za jeden z najpiękniejszych w Europie, a w roku 2016 został doceniony przez amerykańską telewizję CNN.

Największą atrakcją jarmarku bożonarodzeniowego w Krakowie jest tradycyjna wystawa szopek świątecznych, słynny Korowód Kolędniczy oraz pokaz Dziadów. Można tutaj również spróbować wyjątkowych specjałów – od oscypka z grilla i przekładańca krakowskiego z masą orzechową i konfiturą, po aromatyczny grzaniec galicyjski. Oglądając tutejszą ofertę czarujących straganów, warto zwrócić uwagę na wyroby z wełny, które są jedną z najważniejszych wizytówek Małopolski.

Jarmark bożonarodzeniowy w Krakowie ma jednak jeszcze jedną istotną zaletę, która wyróżnia go na tle innych miast. Jest nią położenie. Południe kraju to kuszący kąsek dla turystów kierujących się na świąteczną przerwę w stronę gór. Ponadto, tutejszy klimat bardziej sprzyja delikatnej powłoce śnieżnej, która od kilku lat omija nas niestety świąteczną porą. Jeśli wybieracie się więc do Krakowa, czy to bezpośrednio na jarmark, czy przejazdem, pomyślcie odpowiednio wcześnie o noclegu. Butikowy hotel Grand Ascot z pewnością z przyjemnością ugości Was w swoich przytulnych wnętrzach.

Jarmark bożonarodzeniowy w Warszawie

Warszawa, jako stolica naszego kraju nie może powstydzić się swoich jarmarków świątecznych, które organizowane są m.in. na Barbakanie obok znanej kolumny Zygmunta, na Nowym Świecie, na Woli oraz w okolicach dużych centrów handlowych. Od kilku już lat największy jarmark bożonarodzeniowy organizowany jest jednak przy Stadionie Narodowym, a wydarzenie to wpisane jest w akcję Zimowy Narodowy. Można tu nie tylko skorzystać z oferty wielu stoisk i budek gastronomicznych, ale również z atrakcji Zimowego Miasteczka zaaranżowanego na płycie stadionu. Miłośnicy sportów zimowych mogą tutaj pojeździć na łyżwach, zagrać w curling, a także ścigać się samochodzikami bumper cars.

Jarmarki bożonarodzeniowe w Polsce

Jednak dla wielu turystów wciąż największą atrakcją jest tradycyjny jarmark przy Barbakanie w towarzystwie kilkunastometrowej choinki, iluminacji świetlnej oraz lodowiska. Na przygotowanych świątecznych kramach można tu zakupić słodycze, tradycyjne polskie sery i wyroby wędliniarskie, ozdoby świąteczne, biżuterię oraz rękodzieło. Po zakupach i jeździe na łyżwach można natomiast odpocząć przy kubku grzanego wina oraz regionalnych smakołykach.

Czytaj także: Sylwester w hotelu w Krakowie

Jarmark bożonarodzeniowy we Wrocławiu

W zestawieniu najpiękniejszych polskich jarmarków bożonarodzeniowych nie mogło również zabraknąć stolicy Dolnego Śląska. Wrocławski jarmark co roku przyciąga wielu turystów nie tylko z Polski, ale również z Niemiec. Jarmark organizowany jest na terenie Starego Rynku i już z daleka zaprasza odwiedzających wielkim, Świątecznym Wiatrakiem. Od strony ulicy Świdnickiej przygotowywana jest natomiast brama, która stanowi furtkę do bajecznej krainy, którą szczególnie pokochają dzieci.

To właśnie najmłodsi z pewnością nie będą narzekać na nudę na wrocławskim jarmarku. Specjalnie dla nich przygotowuje się Bajkowy Lasek, w którym dzieci mogą posłuchać najpiękniejszych baśni. Atrakcją, której nie miną z obojętnością, jest również karuzela „Rudolf i przyjaciele”. Natomiast całe rodziny mogą wziąć udział w ciekawych warsztatach rękodzielniczych oraz próbie wspólnego pokonania Zimowego Labiryntu. W godzinach szczytu organizowane są również występy na żywo oraz Baśniowa Parada Elfów i Reniferów.

Będąc na wrocławskim jarmarku bożonarodzeniowym, nie można przejść obojętnie obok oferowanych specjałów. Na miejscu spróbować można zarówno tradycyjnych, polskich przysmaków, jak i francuskich naleśników, hiszpańskich churros, czy węgierskich kołaczy. Podobnie jak na innych jarmarkach nie mogło oczywiście zabraknąć także straganów z ogromem propozycji wyjątkowych świątecznych prezentów oraz rozgrzewającego grzańca, serwowanego w uroczych kubeczkach w kształcie buta Świętego Mikołaja.

Jarmark Bożonarodzeniowy na rynku w Krakowie

Jarmark bożonarodzeniowy w Gdańsku

Południowa i centralna część kraju to jednak niejedyne miejsca, gdzie organizowane są jarmarki bożonarodzeniowe. Na szczególną uwagę zasługuje również ten przygotowywany na Pomorzu, a dokładniej w Gdańsku. Główne atrakcje usytuowane są tutaj na Targu Węglowym, pomiędzy dwoma znanymi bramami – Złotą i Wyżynną. Organizatorzy co roku szczególnie dbają o magiczne dekoracje. Poza Anielskim Młynem, lodowiskiem i Zaczarowaną Karetą, gdzie wszyscy chętnie robią zdjęcia świąteczne, na każdym kroku można spotkać olbrzymie bombki oraz wysoką choinkę w okolicach słynnego pomnika Neptuna. Od lat prawdziwą atrakcją tego miejsca jest również 50-metrowa karuzela w formie koła, z której można podziwiać nie tylko sam jarmark, ale również całą okolicę miasta.

Na jarmark bożonarodzeniowy w Gdańsku warto wybrać się w weekend, ponieważ organizowane są wtedy piękne, wielkoformatowe animacje. Niewielkie stragany handlowe oferują ceramikę, biżuterię, rękodzieło, odzież oraz tradycyjne wędliny, sery i pierogi. W tym roku organizatorzy przygotowali dla odwiedzających także Lodową Górkę w formie 4-metrowej zjeżdżalni z aż 3 torami saneczkowymi.

Jarmark bożonarodzeniowy w Poznaniu

Ostatnią pozycją w naszym spisie najważniejszych jarmarków bożonarodzeniowych jest Betlejem Poznańskie. Jarmark ten, podobnie jak jarmark bożonarodzeniowy w Krakowie został nominowany do jednych z najpiękniejszych imprez tego typu w Europie. Tradycyjnie organizowany jest zarówno na Placu Wolności, jak i na Starym Rynku, gdzie na odwiedzających czekają wyjątkowe atrakcje. Jedną z nich niewątpliwie jest Christmas Silent Disco, gdzie każdy odwiedzający może zatańczyć w słuchawkach w rytm usłyszanej muzyki. Miłośnicy aktywności na świeżym powietrzu z pewnością chętnie wezmą także udział w świątecznej zumbie oraz śpiewaniu kolęd w wielu językach.

Jarmark bożonarodzeniowy w Poznaniu

Jedną z największych atrakcji są jednak spektakularne rzeźby lodowe, powstające w ramach Ice Festival. Co roku na płycie Starego Rynku o tytuł najpiękniejszego dzieła z lodu rywalizują najlepsi rzeźbiarze w swoim zimowym fachu. Konkurs ten stanowi niebagatelną atrakcję dla odwiedzających, ponieważ na ich oczach z bezkształtnej bryły lodu powstają prawdziwe dzieła sztuki.

Sprawdź również: Wigilia w hotelu

-10% przy rezerwacji na naszej stronie

Rezerwacja online
Zobacz wszystkie oferty