Fotografia to niezwykły sposób na ujęcie wyjątkowych chwil, opowiedzenie historii, upamiętnienie ważnych wydarzeń, wyrażenie ludzkich pragnień i obaw. To dzięki zdjęciom zarejestrowanym w różnoraki sposób możemy powrócić do przeszłości, zobaczyć świat oczami artysty fotografa, ale i przypadkowych osób, które znalazły się w niecodziennych okolicznościach i zdołały ująć je w niepowtarzalnym kadrze. W Krakowie podchodzimy do tej formy sztuki i dokumentacji zdarzeń niezwykle poważnie, czego dowodem są wyjątkowe imprezy i wydarzenia z fotografią w roli głównej!
World Press Photo
Konkurs World Press Photo to najważniejsze cykliczne wydarzenie, na którym już od 1955 roku prezentowane są najbardziej ujmujące zdjęcia oraz problemy poruszane przez prasę na pierwszych stronach wydawnictw na całym świecie! Co roku (od 2018) w ramach konkursu przyznawana jest także nagroda World Press Photo of the Year będąca wyróżnieniem dla najlepszych cykli fotograficznych. Nie brakuje w nim także dodatkowej sekcji (oddzielnego konkursu) poświęconej najciekawszym projektom multimedialnym i dokumentom wideo.
Po zmianach w 2021 roku nagrody World Press Photo przyznawane są wedle 6 regionów świata (zamiast dotychczasowych kategorii), spośród których wybierani są zwycięzcy w czterech kategoriach: zdjęcie pojedyncze, reportaż, projekt długoterminowy oraz „format dowolny”. Dodatkowo spośród tych 24 zwycięzców, wybiera się najlepszych, z najlepszych z całego globu. Finał World Press Photo 2024 odbył się 18 kwietnia, a zapewne jak co roku, już jesienią zobaczymy wystawę fotografii laureatów konkursu w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie.
Miesiąc Fotografii w Krakowie
Ta coroczna impreza fotograficzna uświetnia kulturalną sferę Grodu Kraka za sprawą Fundacji Sztuk Wizualnych. Miesiąc Fotografii w Krakowie organizowany jest już od 2002 roku i stał się jednym z ważniejszych, międzynarodowych imprez tego typu w Polsce. Rok rocznie biorą w niej udział artyści i specjaliści z kraju i świata, a w dziesiątkach lokalizacji w Krakowie odbywają się w czasie jej trwania rozliczne wystawy i wydarzenia towarzyskie, w tym warsztaty, projekcje filmów, spotkania z artystami i kuratorami, jak i przeglądy porfolio. Jak dotąd, krakowskie mury odwiedziła istna śmietanka artystów fotografów z Polski i całego świata, w tym Nobuyoshi Araki, Irving Penn, Jerzy Lewczyński, Richard Avedon, Sally Mann, Tadeusz Rolke, Michael Ackerman, Tomek Sikora czy Walker Evans.
W ubiegłych edycjach impreza odbywała się w maju, jednak tegoroczny evet, po raz pierwszy zaplanowany został na okres od 27 czerwca do 27 lipca. To jednak nie koniec zmian! Organizatorzy podjęli decyzję o zmianie formuły corocznej, na wydarzenie odbywające się co dwa lata, w latach parzystych. Na szczęście w latach nieparzystych fotografia nie zniknie z Krakowa całkowicie – liczne wystawy i programy edukacyjne będą realizowane także poza konwencją festiwalu.
Muzeum MuFo
Krakowskie MuFo to jedyna w swoim rodzaju instytucja muzealna w Polsce, gdzie główną rolę odgrywa właśnie fotografia. Muzeum Fotograficzne (skąd zaczerpnięta została nazwa MuFo) ukazuje fenomen kulturowy fotografii, która przejawia się w każdej sferze naszego życia, a jej obecność w świecie człowieka na przestrzeni już niemal 200 lat, odgrywa naprawdę niebagatelną rolę. Zadaniem MuFo jest upowszechnianie wiedzy na temat tego niezwykłego fenomenu kulturowego, zwiększanie świadomości o jego znaczeniu i podnoszenie kompetencji kulturowych w kontekście odbioru fotografii przez widza.
Muzeum Fotografii posiada w Krakowie dwie placówki. Pierwsza z nich to punkt przy Rakowickiej 22A w dawnym budynku austriackich koszar, która dla publiczności działa od 4 grudnia 2021 roku. Odbywają się tutaj wystawy, zajęcia edukacyjne, a przy okazji dostępna jest także biblioteka z czytelnią i księgarnia. Druga, dawna siedziba przy ul. Józefitów 16 po gruntownej modernizacji i rozbudowie na sąsiednią parcelę (przestrzeń pod nowoczesne magazyny i pracownie specjalistyczne) nie prezentuje już typowych wystaw. W zamian za to można zobaczyć tutaj drogę obiektów muzealnych od momentu włączenia ich do zbiorów po prezentację na wystawie, ale i niezwykłe tajniki działania muzeum.